MIT ve Harvard’ın Biyolojik Algılama Özelliğine Sahip Dövmeleri!

Dövmeler biyolojik algılama mürekkebi kullanılarak sağlıkla ilgili veya diğer biyometrik bilgiler sunabilecek giyilebilir cihazlar gibi davranılabilir mi? Dermal Abyss adında yeni bir proje buna inanıyor ve bunu kanıtlıyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü araştırmacıları Katia Vega, Xin Liu, Viirj Kan ve Nick Barry ve Harvard Tıp Fakültesi araştırmacılarından Ali Yetisen ve Nan Jiang’ın ortaklaşa gerçekleştirdikleri Dermal Abyss, renkleri sinyal haline getiren kültürel ve tıbben entegre biosensing dövmelerin muazzam bir potansiyelinin var olduğunu gösteriyor. Bu çalışma, kendi bedenlerimizin bilgilerine ve korunan sağlık bilgilerine halka açık olarak göstermeye istekli olup olmayacağımız gibi soruları da ortaya atıyor.

Vega, “Dövmeli biyosensörlerin kullanılması, sürekli monitörizasyon için biyomoleküllerin ölçümlerini sağlayabilir” dedi. “Ciltteki interstisyel sıvıdaki sodyum, glikoz ve H + iyonlarının (pH) konsantrasyonunu kolorimetrik olarak endeksleyen biyosensörlerle geleneksel mürekkeplerin yerine geçecek. PH sensörü mor ve pembe arasında değişir ve glikoz sensörü mavi ile kahverengi arasında değişir; Sodyum ve ikinci bir pH sensörü, UV ışığı altında daha yüksek bir yoğunlukta fluoresans yapar. Bazı örnekler diyabet, dehidrasyon veya bir pH seviyesinin kontrolü için kullanılır. Bu çalışma, tıbbî teşhis uygulamaları, nicelenmiş benlik ve vücuttaki veri kodlaması uygulamaları için ciltte dövme yapan biyosensörlerin potansiyelini gözler önüne seriyor. ” diye konuştu.

Şu anda, biyosensing mürekkepleri domuz derisindeki testlerle sınırlandırılmış olsa da, Vega, halkın tepkisinin son derece olumlu olduğunu belirtiyor.

“Kamunun bu projeye pozitif bir yanıt vermesi bizi mutlu ediyor” dedi. “Giyim eşyası endüstrisinin gelişiminde moda uygulamalarını bütünleştirdiği gibi biz de insan-cihaz simbiyozu fikrini benimsemek için biyoteknoloji şirketleri ve protez uzmanları ve dövme uzmanları gibi cilt profesyonelleri arasında yeni ortaklıklar öngörüyoruz. Çalışmanın amacı, piyasaya tıbbi bir cihaz getirmek yerine biosensörlerin yeni bir olasılığını vurgulamaktır. Bu nedenle, şu anda Dermal Abyss’i bir ürün olarak geliştirmek veya klinik araştırmalar yapmak için hiçbir planımız yok. ” diye belirtti.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı