İmplantlar Birçok Hastalığı Tedavi Edecek

Diyabet veya hipertansiyon gibi kronik bir durumunuz olduğunu düşünün. Doktorunuzun bir implant bulundurmanızı tavsiye ettiğini hayal edin. Standart bir ameliyat ile takılan küçük bir elektronik cihaz, sinirlerinizin vücudunuzun etrafına gönderdiği iletileri değiştirecek ve böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Bilimkurgu gibi görünüyor – ancak biyoelektronik tıp olarak bilinen yeni bir alan sayesinde 10 yıl içinde gerçek olabilecek.

Uzun süreli hastalıkları tedavi etmek için elektriksel uyarıların kullanılması fikri yeni değil. Düzensiz bir kalp atışını düzeltmek için kalplere elektrik impulsları göndererek çalışan kalp pilleri yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta. Doktorlar, acıyı tedavi etmek için merkezi sinir sisteminin bir parçası olan omuriliğin elektriksel uyarısını kullanıyorlar.

Ancak biyoelektroniği farklı kılan şey, vücudun periferik sinir sistemini (beyin ve omurilik dışındaki tüm sinirleri) kullanarak çalışması. Bu sinirler beyin ile kronik hastalıkların merkezinde yer alan vücudun tüm organları arasında elektrik sinyalleri taşıyor.

Bazı durumlarda, değişen sinyaller sağlıklı organ fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabilecek. Elektrikli darbeler gönderen küçük, pille çalışan bir implant kullanarak sinyalleri engellemek veya artıracak şekilde ayarlanabilecek. Örneğin astım hastalığında solunum yolunu gevşetmek veya tip 2 diyabetli hastalar için insülin üretmek için hücreleri çoğaltmak şeklinde kullanılabilecek.

Geçen yıl GSK, Verily Life Sciences (Google’ın ana şirketi Alphabet’a ait) ile birlikte Galvani Bioelectronics adlı yeni bir şirket kurdu. Galvani, GSK’nın Stevenage, Hertfordshire ve Verily’nin San Francisco’daki tesisinde bulunan araştırma merkezini temel alarak, dünya çapındaki hastalara biyoelektronik ilaçların vaadini sunmaya çalışacak. GSK, girişim için derin bilimsel ve klinik uzmanlık getirirken, Verily küçük, düşük güçte elektronik implantların yaratılması için teknolojik bilgi içeren tamamlayıcı uzmanlığı da beraberinde getiriyor.

Galvani başkanı Kris Famm, “İmplantlar birkaç yıl güvenilir şekilde çalışacak şekilde tasarlanacak” dedi.

Zaten konseptler sıçanlarda denenmekte ve erken sonuçlar cesaret verici.

İngiltere’de diyabet veya hipertansiyon gibi kronik koşullarla yaşayan 15 milyon insan için biyoelektroniğin getirilmesi çok önemli  olabilir. Birçok kronik hasta hayatlarının geri kalanında günlük ilaç almak zorunda. Çoğu, rahatsız edici yan etkilerle birlikte görülebilen ilaçlar. Her gün ilaç almayı unutmamak (özellikle birden çok tablet kullanılıyorsa), özellikle yaşlı hastalar ve onları ilgilendiren kişiler için stresli olabilir. Tek seferde uygulanan bir biyoelektronik implant, bu günlük stresin ortadan kaldırılmasının yanı sıra yan etkileri de ortadan kaldırabilir.

Önümüzdeki birkaç yıl hem heyecan verici hem de zorlayıcı bir süreci içeriyor.

İlgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

 

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı