Bittiğinde Sipariş Veren Akıllı Deterjan Kutusu! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Bittiğinde Sipariş Veren Akıllı Deterjan Kutusu!


Teknoloji evlerimizdeki pek çok işi kolaylaştırmaya başladı bile. Mesela çamaşır… Yıkamak, kurutmak, ütülemek ve hatta katlamak bile artık teknoloji ile mümkün hale geldi. Şimdi bir kolaylık daha eklendi dersek eminim artık daha ne olabilir ki diye düşünenleriniz olacaktır. Şöyle söyleyelim. Bu teknoloji sayesinde deterjan kutunuz da akıllanmış ve kendi kendine deterjan bittiğinde sipariş veriyor olacak. İşte detaylar…

Deterjanınız bittiğinde kutunuz kablosuz olarak internete bağlanarak deterjanı sipariş edebiliyor. Washington Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ilk kez 3D yazıcılardan plastik nesnelere ve sensörlere basarak WiFi ile iletişim kurabilecek olan bir teknoloji üretti. Teknik olarak sistem şöyle işliyor: Üretilen bu parçalar rüzgar veua hava hızını ölçen cihaz olarak tanımlanan anemometreye bağlanıyor ve böylece deterjanın akış hızına bakarak deterjanbitiminde otomatik olarak sipariş verebiliyor. Geri saçılma olarak isimlendirilen dalga teknikleri bu sayede geliyor ve WiFi router aracılığıyla yayılan sinyaller plastik ve bakır karışımıyla basılan antenden, kablosuz alıcıya doğru ilerliyor.

 

Araştırmacılar 3D basılmış nesneler ve sensörler ile enerji vermek için mekanik bir sistem kullanıyorlar. Deterjankutusundan her deterjandöküldüğünde çarkların ne hızda döndüğü ne kadar miktarda deterjanın gittiğini gösteriyor. Kablosuz olarak veri aktarımı yapılıyor ve sonrasında alıcı ne kadar deterjan kaldığını hesaplayarak deterjan dibe geldiğinde yani bitmesine yakın olduğunda internete otomatik olarak sipariş veriyor.

Peki bu akıllı deterjan kutusunu biz nasıl kullanacağız ve nasıl görünüyor? Detaylar ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı