Bilimkurgu Filmleri Gerçek Oluyor: Hologramlar

Bilimkurgu filmlerinde gördüğünüz hologramlar sıkça karşımıza çıkmakta. Hologramlar her ışığı farklı renkte ve modelde yansıtan herhangi bir görüntünün yansımış olan  ileri bir teknoloji ürünü. Diğer bir tabirle üç boyutlu fotoğraf olarak da tanımlanmakta.

Hangi filmler bu teknolojiden ilham aldı?

Filmlerden bahsetmişken isterseniz hologramları filmler üzerinden yorumlamaya başlayalım. İlk olarak azınlık raporu adlı filmde Tom Cruise’un canlandırdığı John Anderton isimli karakterin oğlunun hologram videosunu izlediği sahne benim aklıma gelen film sahnelerinden sadece birkaçı. Bulunduğunuz bir ortamda üç boyutlu videolar ya da grafik, görsel öğelerle karşı karşıya kalmanın ilginç bir deneyim sunacağı şüphesiz bir gerçek. Hele bir de bu görüntüyü bir gözlüğe veya başka bir aksesuara ihtiyaç duymadan görebiliyorsanız bu durum sizi oldukça etkileyebilir.

Artılırmış olan bu gerçeklik son dönemlerde yüksek teknolojili gözlüklerle hologram yaratmayı bizlere kanıtlamış durumda. Peki hologram nasıl yaratılır diye sorabilirsiniz? Hologram yaratmak için projeksiyon tekniklerini kullanmak yeterli olabilmekte. Son yıllarda özellikle bilimkurgu filmlerinde karşımıza çıkan bu hologramlar tüm dünyada ne durumda dersiniz?

Dünyada hologramlar nasıl farklı kullanılıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı