Bedenlerin İnterneti Nedir?

Bu tabiri hiç duydunuz mu? Aslında açıklaması ile hepimizin evet diyeceği fakat birebir adını bilmediği bir tabir olan Bedenlerin İnterneti, insan vücuduna bir şekilde bağlanabilen cihazların internet sayesinde dış dünyayla iletişime geçebilmesidir. Biraz korkutucu gelebilir ama tam olarak böyle. Şimdi gelin hep birlikte bu teknolojiye bir göz gezdirelim.

Bedenlerin İnterneti Nedir?

Aslında tam olarak tanımda da söylendiği gibi “insan vücuduna bağlanan” cihazlardır bunlar. Yani stresi izleyebilen cihazlar, akıllı saatler de diyebiliriz.

Bir de sağlığımız için vücudumuzun içine takılan cihazlar var ki bunlar da kalp pilleri, dijital haplar ve benzeri birçok cihaz. Tıbbi, kablosuz ve insan vücuduna cihaz bağlanabilen birçok cihaz, bu uygulamada kullanılabilir ve ölçeklenmesinde yarar sağlayabilir.

Bedenlerin internetini tanımlarken verilebilecek örnek cihazlardan en bilineni kalp pilidir. Bir diğer şaşırtıcı belki de ilk kez duyacağınız örnek cihaz ise dijital haplar. Bu hapların şaşırılası bir diğer özelliği ise içerisinde elektronik sensörler ve bilgisayar çipinin yer almasıdır. Bir diğer şaşıracağınız unsur ise bu hapların yutulduktan sonra organlarımızdan veri toplayabilmesi ve bu verilerin internete bağlı bir cihaza gönderilebilmesidir. Hatta internete bağlı uzak bir cihaza bile gönderim sağlanabilir. Bu aslında birçok hastalık grubunda kalp ritmi, hareketlilikler ve dinlenme gibi verileri aktarmada kolaylık sağlamaktadır. Yine de birçoğumuz için bu kadar gelişmiş bir teknoloji fazlasıyla korkutucu gelmekte.

Bilinmesi gereken önemli bir madde de bu ancak hastanın rızası ile belirli sağlık kuruluşlarından alınan onayla yapılabilecek bir uygulama. Ayrıca göz hastalıkları için de geliştirilen akıllı kontakt lensler bulunmakta. Bu akıllı kontakt lensler, göz ve göz sıvısından edinilen bilgiler doğrultusunda sağlık sorunlarını izleyebilirler. Akıllı kontakt lensler ayrıca diyabet hastalarının acılı iğne süreçlerinden de kurtulması yönünde geliştirilmektedir. Glikoz seviyelerinin gün boyunca takip edilmesi ile müdahale sağlanılması amaçlanan bu gelişim, umarız başarılı sonuçlar doğurur.

Yalnızca sağlık alanı için değil aynı zamanda birçok sektöre hizmet verebilecek teknolojik gelişmeler de söz konusu. Gelecekte oldukça karşımıza çıkacak ve adından bir hayli söz ettirecek olan bu teknoloji, umarız ki olumlu yeniliklerle hayatımıza girer ve olumsuzluklar meydana getirmez.

Peki siz bedenlerin interneti kavramı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sağlık alanında yapılması muhtemel gelişmeler sizce nasıl?

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Satın Alabileceğiniz İlginç Teknolojik Cihazlar” okumak için buraya tıklayın
“Giyilebilir Sağlık Teknolojisi Son Trendler” okumak için buraya tıklayın.
“Giyilebilir Teknoloji Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek” okumak için buraya tıklayın.

“Bedenlerin İnterneti Nedir?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı