Bebeğinizin Nefesini Kontrol Eden Akıllı Kundak!

Teknolojik gelişmeler hepimizin hayatında her gün kullandığı nesneleri daha da akıllı hale getiriyor. Şimdiye kadar pek çok nesne akıllandı ve hayatımızı kolaylaştırdı. Zaman zaman ebeveynlerin hayatlarını kolaylaştıran ya da dikkat etmeleri gereken teknolojileri de sizlerle paylaşıyoruz. Şimdi bunlara bir yenisini daha ekleyelim. Özellikle anne babaların minik bebeklerinden uzakken en büyük korkuları onun nefes alıp almaması veya solunumunda herhangi bir sıkıntı olup olmadığıdır. İşte bu duruma teknoloji yardımcı oluyor ve solunum giysileri hayatımıza giriyor. Kundak ve solunum bandı olarak iki farklı türde tasarlanan bu giysiler bebeğinizle ilgili akıllı telefonunuza gerçek zamanlı bilgiler gönderiyor. İşte detaylar…

Annelerin yakından bildiği kundak da artık akıllandı diyebiliriz. Geliştirilen bu solunum giysilerinden biri olan akıllı kundağa bebeğinizi sardığınızda, siz yanında yokken bebeğiniz daha güvenli hale geliyor ve sizin de içiniz rahat ediyor. Çünkü kundakta yer alan ve ayrıca da kullanılabilen bu solunum bandındaki akıllı teknolojiler sayesinde bebeğinizin nefes alıp vermesinde oluşacak anormallikler durumunda kundak size bir alarm veriyor.

Kundak dünyada ve elbette ki Türkiye’de de bebekler doğduğundan itibaren uygulanan oldukça yaygın bir koruma yöntemi. Fakat yanlış kundak bebekte kalça çıkığı gibi büyük problemlere neden olabilmekte. Üstelik sadece bu kadarla da sınırlı değil. Yanlış kundaklama bebeğin nefes alıp verme hızını artırırken aynı zamanda yaz aylarında bebeğin sıcaktan bunalma riskini de arttırabiliyor. Bu sorunlar nedeniyle gevşek yapılan kundaklar da bebeğin boğulma riskini ortaya çıkartıyor. Hatta günümüzde oluşan bu tür risklerden dolayı bazı doktorlar kundaklamayı önermediklerini de özellikle belirtiyorlar.

Aynı şekilde kundak dönemini geçen bebeklerde de yalnız başlarına yattıklarında anne babalar genellikle solunumlarında bir anormallik olup olmadığını merak edip sık sık kontrol etme gereği duyuyorlar. Teknoloji kundağın bu risklerini ve anne babaların bebekleri yalnız uyurken duyduğu bu endişeyi ortadan kaldırmanın bir yolunu buldu diyebiliriz. Üretilen solunum giysileri yani akıllı kundak ve solunum bandı size bebeğinizin nefesini ve uykusunu izleme imkanı sağlıyor.

Bebeğiniz hakkındaki gerçek zamanlı bilgileri sizinle paylaşıyor!

Bu akıllı kundak ve solunum bandını içeren teknolojinin adı NanitNanit bebeğinizin solunum hareketini telefonunuzdaki uygulaması aracılığıyla gerçek zamanlı olarak sizinle paylaşıyor ve izlemenizi sağlıyor. Yani yanında olmasanız da bebeğinizin nefesinin düzenli olup olmadığını izleyebiliyorsunuz. Akıllı kundağın üzerinde tam akciğer kısmına denk gelen bahsettiğimiz bu solunum bandı bulunuyor. Bu bant üzerindeki özel desenler ise Nanit Plus kamera tarafından okunacak şekilde tasarlanmış. Böylece bebeğiniz hakkında size gerçek zamanlı bilgi sağlıyor ve ne zaman ilgilenmeniz gerektiğini size bildiriyor. Kundak yapmak istemeyenler ya da kundak dönemi geçen bebekler için ise aynı şekilde solunum bandı da ayrı olarak kullanılabiliyor.

Beşiğin üstüne yani tavana sabitlenmiş kamera ile bebeğinizin solunum hareketini telefonunuzla veya tabletinizle izleyebiliyorsunuz. Aynı zamanda bebeğinize elektronik dalga göndermiyor ve uykunuzu da bölmüyor. Hepimizin zaten tahmin edebileceği gibi bebeğin kendi kendine uyanma oranı daha aza düşüyor ve bebek kendini anne karnındaki gibi güvende hissediyor. Bebek ölüm sendromu da bu kundak sayesinde azalıyor. Ayrıca bu kundak bebeğinizin kalça ve vücut yapısını olumsuz etkilemiyor.

Peki bu solunum giysileri bebek için uygun malzemeden mi üretilmiş? Bebeğinize nasıl giydiriliyor, nasıl görünüyor ve nasıl çalışıyor detayları ve video haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı