Aselsan’ın Sarp Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi!

Gelişen bu teknolojilerin ülkemizdeki ayağının ürünlerinden birisi de Aselsan Sarp UKSS  yani Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, haberimizde...

Asimetrik gelişimi, küreselleşen dünyanın her alanında görmek mümkün. Facebook, Google, Amazon gibi küçük çalışma atölyelerinden çıkıp asırlık şirketlere kafa tutan girişimler bunların en iyi örnekleri arasında bulunuyor. İyi gelişmelerin yanında çatışma ve kaos da asimetrik unsurlara doğru yönelmiş durumda. Asimetrik çatışma ve kaosa önlem olarak gelişen teknolojiler de sanayi dünyasında önemli bir yer tutuyor. Gelişen bu teknolojilerin ülkemizdeki ayağının ürünlerinden birisi de Aselsan Sarp UKSS  yani Uzaktan Komutalı Silah Sistemi.

Sarp Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi nedir?

Sarp UKSS, en yeni teknolojik gelişmelerin öncüsü olan milli değerimiz Aselsan tarafından günümüz asimetrik savaş ortamına uyum için geliştirilen ve üretilen silah sistemidir. Silah sistemi, araç içinden kumanda edilerek personelin araçta iken çevresel farkındalık oluşturmasını sağlıyor. Bunun yanında, personeli araç içinde tutarak olası tehlikelerden de koruyor. Bünyesinde 5.56 mm,7.62 mm,12.7 mm kalibredeki makineli tüfekleri; 40 mm bomba atar gibi çeşitli kalibre tipteki silahlar bulundurabiliyor.

Kendinden zırhlı silah kulesi olan Sarp araçiçi ekrandan kolaylıkla kullanılabilirken birçok kolluk kuvvetinin de talep ettiği ürünlerin başında. TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri), JGK (Jandarma Genel Komutanlığı) ve EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) bünyesindeki Kobra, Ejder, Kirpi gibi taktik tekerlekli zırhlı araçlara; TSK bünyesindeki Fırtına II obüsüne, M60A3 tankına ve milli olarak geliştirilen Altay tankına; uzaktan kumandalı insansız kara araçlarına ve gelişmiş modeli olan STAMP sistemi ile deniz kuvvetlerinin sahil güvenlik/karakol botlarına kadar birçok çeşitte araçta karşımıza çıkıyor.

Aselsan Sarp, üstünde konumlandırıldığı araçların bağımsız eksenlerde ettiği hareketlerine uyum sağlayarak yüksek stabilizasyon yeteneği ile hassas vuruş imkanı sağlıyor. Yani araç çukurlara girse veya ani manevralar yapsa da atış sisteminin namlusu bu hareketlerden çok az etkileniyor ve odaklanan hedeften ayrılmıyor.

UKSS, otomatik olarak hedef tespit ve takip yeteneği de kullanıcıya sağladığı olanaklardan biri. SARP UKSS, yüksek durumsal farkındalığı ile hedef mesafesi, hızı ve rotası ölçme; meteorolojik veri tespiti (nem, rüzgar, sıcaklık) gibi özelliklerini kullanarak isabet oranını artırıyor. SARP, kızılötesi ve termal kameraları sayesinde gece ve kötü hava şartlarında da şaşmaksızın hedef unsuru ateş altına alabiliyor.

Ar-Ge süreçleri doğrultusunda çeşitli kara ve deniz platformlarında bulunuyor. PARS 8×8/6×6 gibi zırhlı personel taşıyıcıları benzeri araçlarda farklı kalibredeki top sistemlerine de entegre edilerek asimetrik unsurlarla savaşta personele güven ve kolaylık sağlıyor. Drone ve insansız hava araçlarına yönelik de etkili çözümler üretebilen sistemin farklı varyasyonları mevcut.

Sarp UKSS’nin hangi varyasyonlarda karşımıza çıkacak?

-15/+55 derecelik yükseliş değerlerine sahip uzaktan kumandalı silah sistemi ailesi içeriden mühimmat dolumu yaparak personelin hayati risk oluşumunu engelliyor. Sarp 360 derece yanal görüş açısı ile Kalekol olarak adlandırılan yeni nesil akıllı üslere yerleştirilerek üslere yönelik saldırı/sızma ve sınırdaki kaçakçılık faaliyetlerini önemli boyutlarda azalttığı görülüyor.

SARP: İç güvenlik operasyonlarında tekerlekli taktik zırhlı araçlarda sıkça gördüğümüz model 12.7 mm veya 7.62 otomatik tüfek ile hassas vuruş gücü sunuyor.

SARP DUAL:  Ana silah olarak 7.62 mm makineli tüfeğin yanında tercihi olarak  40 mm bombaatar veya 12.7mm ağır makineli silah ile donatılan model, eş eksenli hareket kabiliyeti bulunan iki silahı tek kule üzerinde kullanım imkanı sunuyor.

Sarp Anti Tank (makineli tüfeğin yanında kornet anti-tank roketi ekli), Stamp (Deniz Kuvvetleri için), Stop (25mm top), Nefer (25/30 mm top), Muhafız (30 mm top) gibi farklı modellerde üretilerek gerek ihracat gerekse iç talebe yönelik ürünlerle karşımıza çıkıyor.

Akıllı teknolojiler alanında günbegün gelişirken güvenli yarınlarımıza…

Peki siz ülkemizin savaş teknolojileri konusundaki yeni ürünleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Tehditlere Karşı Laser Savunma Sistemi: Aselsan LSS!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • SOM Yerli Seyir Füzesi Neler Yapabiliyor?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Askeri Birliklere Yardımcı Olacak Kamikaze Dronelar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazı ilginizi çektiyse ve arkadaşlarınızla paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Mert Emirhan Pamuk

Mert Emirhan Pamuk

Çarkta sıradan bir diş değil de yeni çark oluşturmaya çalışan, Türk Savunma Sanayi ve Dünya Savaş Tarihi meraklısı bir İşletme Fakülteli.5 yılı aşkın süredir takip ettiğim savunma sanayi ve yeni teknolojilerdeki gelişmeleri Moblobi.com'daki köşemde sizlere aktarmaya çalışacağım. Takipte kalın! Moblobi: https://moblobi.com/author/emirhan-pamuk/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı