Artık Motosikletler de Sürücüsüz!

Günümüzde her şeyin sürücüsüz versiyonunun geliştirildiği  bu kervana en sonunda sürücüsüz motosikletlerin de katıldığını görüyoruz. Alman otomotiv devi BMW sürücüsüz motosiklet konusunda birkaç senedir üzerinde çalıştığı ve sürdürdüğü çalışmalarını geçtiğimiz aylarda su yüzüne çıkartmıştı. 2004 yılından beridir kullanılmakta olan R1200GS modeli üzerinde geliştirilen otonom motosiklet yani sürücüsüz motosiklet, şu an hala test aşamasında olmakla birlikte BMW ‘nin yakın zamanda seri üretime geçirmeyeceği modeller arasında bulunuyor. Çok yakın bir gelecekte faaliyete geçeceği ve sokaklarda göreceğimizi söyleyebiliriz.

Ortaya koydukları bu teknolojinin yeteneklerini hala keşfetme aşamasında olduğunu açıklayan ve projeden oldukça memnun olan yetkililer, net bir tarih vermemekle birlikte bu teknolojinin ilk versiyonunun gelişmiş bir sürüş asistanı olarak da piyasaya sürülebileceğinin sinyallerini veriyorlar. BMW bu sayede ayrı olan diğer teknolojilerini daha da stabil ve sabitlenmiş bir hale gelmeyi hedefliyor.

Sürücüsüz motosikletler sadece bir motosiklet deneyimi olarak düşünülmesinin yanısıra içinde bulundurduğu teknolojilerin de teker teker hayatımızın farklı alanlarında fayda sağlayabileceğini öngörülüyor. Örneğinbu yeni teknolojinin motosiklet eğitimi konusunda da ciddi yardımları dokunabileceği ve bu alanda da kullanılma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu gözüküyor.

Sürücüsüz motosikletlerin çalışması da oldukça kolay olacak şekilde düşünülmüş. İlk kalkışta bir insan tarafından yönü ve dengesi ayarlanan sürücüsüz motosiklet, dengesini sağladıktan sonra herhangi bir insan yardımı olmaksızın ilerleyebiliyor ve dönebiliyor. Çok çeşitli alanlarda kullanılabilmesi amaçlanıyor. Hatta yakın bir gelecekte örneğin verdiğiniz pizza siparişinizi bir otonom motosikletin yani bir sürücüsüz motosikletin getirmesi sözkonusu dahi olabilir.

Peki sürücüsüz motosikletlerin riskleri neler olacak?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı