Artık Evlerimiz 3D Yazıcı ile Yapılacak!

Bir zamanlar “printer” yani “yazıcı” ofisler, evler için çok lüks bir kavramdı. Yazıcı almak için kuponlar biriktirilir, yazıcı kartuşunun bitimi kıyamet gibi görülürdü. Kartuşu değiştirirken ellerin mürekkep içinde kalması, yazıcınıza uymayan kartuşlar, doldurma kartuş kavramı hayatımızın tam göbeğindeydi. Şimdi ise bambaşka bir halde yer alıyor hayatımızın tam ortasında… Çünkü artık yazıcılar sadece ekranda gördüğümüz yazı ve resimleri bildiğiniz kağıtlara basmaktan çok ötede şeyler yapıyor. 3D kavramının hayatımıza taşınması ile ortaya çıkan 3D yazıcılar özel malzemeler ile iç organ bile üretebilir duruma geldi diye konuşuluyor. Şimdi ise sıra evlere geldi ve hatta 3D printer ile artık evimizi de bu 3D yazıcılardan çıkartacağız.

Merkezi Hollanda’da Eindhoven kentinde olan bir şirket betondan yapılma evleri 3D yazıcıdan çıkaracak. Bundan önceki dönemlerde de tasarım amaçlı denemeler yapılmıştı ancak hiçbiri fiziki anlamda yaşamaya yönelik değildi. Sadece görsel olarak bir tasarım sunuyordu. Enerji başta olmak üzere birçok konuda daha verimli olacak bu evler konut sektöründe bir devrim yaratabilir. İşçi sayısını azaltacak bu sistemde çevresel zarar maliyetleri de minimuma indirilecek. Çimento miktarı çok daha az olacak.

Peki nasıl mı yapılacak?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı