Artık DNA Yardımıyla Çalışacak Bir Bilgisayarınız Olacak!

Bilgisayarınız DNA yardımıyla çalışacak desek ne dersiniz? Kulağa biraz garip ve inanılması zor geliyor değil mi? Teknolojinin gelişmesiyle bu tarz ütopik görünen düşünceler bilim insanlarının yoğun çalışmaları sonucuyla teker teker gerçekleşiyor..

Gün geçtikçe teknolojik aletler cep boyutu kadar küçülüyor. Eskileri düşünecek olursak, oda büyüklüğündeki bilgisayarlar şuan cebimize sığacak şekilde geliştirildi. Mühendisler eski zamanlarından beri, veri alıp saklayıp işleyerek geri veren cihazları küçültmek istediler. Bu konuda ciddi bir ilerleme de kaydettiler.

Bilgisayarları daha küçük hale getirme hayali gerçek mi oluyor?

1970′ li yıllarda ortalama bir bilgisayarın hafızasının şu anki teknolojiyle eş değer olabilmesi için bir tenis sahası büyüklüğünde olması gerekirdi. Mikro elektronik alanının gelişmesiyle bilim insanlarının saklanan veri sayısı arttıkça bilgisayarları daha küçük hale getirme hayalleri gerçek oluyor. Fakat bu hayalin önünde bir engel bulunmakta ve bu engel işlemcilerdeki transistörler arasındaki mesafedir. Bunun çözümü ise moleküler elektronik!

Peki moleküler elektronik nedir, hangi alanlarda ve nasıl kullanılır? Gerçekten bilgisayarlarımızı DNA ile çalıştırabilir miyiz?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı