Arabanızı Akıllı Otomobil Haline Getirebileceksiniz!

Teknolojinin gelişmesiyle gelişen sektörlerin başında otomotiv sektörü de geliyor. Hem araçlarımız hem de araçlarımızda kullandığımız pek çok teknoloji artık hayatımızı daha kolay hale getiriyor. Sektördeki önemli araba markaları da bu teknolojilerden yararlanıyorlar. Bunlardan bir tanesi de MercedesMercedes araç sahiplerinin arabalarına uzaktan erişme imkanı sunan bir teknoloji geliştirdi. İşte detaylar…

Mercedes‘in araç sahipleri için geliştirdiği bu teknolojinin adı Mercedes Me… Mercedes Me hizmeti, Türkiye’de Mercedes-Benz otomobillerde aslında 2017 yılı itibarıyla sunulmaya başlandı. Bu teknoloji araç sahiplerinin otomobillerine  uzaktan erişimini sağlıyor.

Mercedes Me, aracınızla aranızda bir bağ kurmanızı ve onunla istediğiniz zaman hatta ondan uzakken bile bağlantıda kalmanızı sağlıyor. Peki bu uygulamayı aracınız için nasıl etkili kullanabilir ve aracınızı nasıl daha akıllı hale getirebilirsiniz? İşte size birkaç ipucu…

Aracınızla uzaktan bağlantı kurabiliyorsunuz 

Bu aslında bir mobil uygulamanın aracınız ile bağlantı kurması sayesinde gerçekleşiyor. Remote Online yani çevrimiçi uzaktan kontrol hizmeti adı verilen bu uygulama sayesinde aracınızla ilgili tüm fonksiyonlara istediğiniz zaman telefonunuz üzerinden erişebiliyorsunuz.

Aracınızı uzaktan online kontrol etmenizi sağlıyor. Bu uygulama sayesinde her zaman aracınızın mevcut durumuna göz atabiliyorsunuz. Bunun dışında araba ayarlarınızı kontrol edebiliyor veya değiştirebiliyorsunuz. Deponuzun doluluk seviyesini, aracınızın lastiklerinin basıncını, frenlerinizin durumunu ve daha fazlasını da görüntüleyebilirsiniz.

Arabanızın belirlediğiniz adres dışında kullanılmasını engelliyorsunuz

Mercedes Me sürüş sırasında ve sonrasında uzaktan aracınızın konum bilgilerine ulaşabiliyor hatta bunu sınırlandırabiliyorsunuz. Örneğin diyelim ki arabanızı sizden izinsiz kullanabilme potansiyelinde bir çocuğunuz varsa, bunu engellemek için arabanızı sınırladığınız coğrafi alanda kullanılmasını sağlayabiliyorsunuz. Aracın bu coğrafi alanın dışına çıkması durumunda çalışmasını engelleyebiliyorsunuz.

Aracınız kendi park alanını kendi bulabiliyor

Bunun dışında aracınızın konum özelliklerini farklı amaçlar için de kullanabilmenizi sağlıyor. Örneğin bu sayede uzaktan park, navigasyon, güvenlik gibi pek çok özellik de sunulmuş oluyor. Uzaktan park asistanı özelliğini etkinleştirdiğinizde aracınızın içinde olmadan yani uzaktan kontrol ederek park etmesini sağlayabiliyorsunuz. Bunu kullanmak için uzaktan park asistanını etkinleştirip araçtan iniyor olmanız yeterli, gerisini tek tuşa basarak yapabiliyorsunuz. Uzaktan park asistanı, özellikle İstanbul gibi yoğun araç trafiği olan ve park etmekte zorlanılan yerlerde çok işleysel bir hizmet de sunuyor. Potansiyel bir park alanlarını geçerken algılayabiliyor. Bunu nasıl yaptığını aşağıdaki video aracılığıyla görebilirsiniz.

Acil durumda sizin yerinize çağrı gönderebiliyor

Aracınızla ilgili herhangi bir sorun ya da bir arıza tespit ettiğinde uygulama size haber veriyor. Hatta haber vermekle kalmıyor yetkili servisin ya da araç kurtarmanın aranması ve bağlantı kurulmasını da sağlayabiliyor. Mesela aracınızın sebebini anlayamadığınız bir şekilde yolda kaldığını düşünelim. Bu durumda uygulamanın sizin yerinize arızayı uzaktan anlamasını ve hesabınızın bilgilerini teknik servisinize göndermesini sağlayabiliyorsunuz.

Hatta hava yastığının tetiklendiği bir kaza geçirdiğinizi varsayalım; bu durumda araçta bulunan çarpışma sensörleri otomatik bir acil çağrıyı tetikliyor ve sizi hemen Mercedes-Benz acil çağrı merkezine bağlıyor. Bu bağlantıyı yaparken bir yandan da araçta bulunan kişi sayısını, konum bilgilerinizi, aracın durumu hakkındaki bilgileri de bu acil çağrı merkezine iletmiş oluyor. Böylece gerekli kurtarma işlemlerinin de yapılmasını sağlıyor.

Mercedes Me ayrıca araç bakımlarınız, kaza kurtarma, arıza yönetimi ve Mercedes-Benz acil çağrı sistemi dahil olmak üzere birçok acil durum hizmeti de sunuyor.

İstenmeyen durumlarla karşılaşmanızı engelleyebiliyor

Araç kullanırken hepimiz farklı sorunlarla karşılaşabiliriz. Car to X adı verilen bir özellik sayesinde aracınız istenmeyen durumlardan kaçmanıza olanak sağlıyor. Sensör ve telsiz sistemleri sayesinde trafik tıkanıkları, kazalar, çevrenizdeki diğer tehlikeler gibi durumlar için sizi önceden uyarıyor.

Peki aracınız size nasıl asistanlık yapıp, sizin için randevular bile alabiliyor? Aracınız ofisiniz haline nasıl gelebiliyor? Hangi model araçlar bu şekilde akıllanabiliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Ceren Kutukcuoglu

Ceren Kutukcuoglu

Tiyatro sever,fotoğraf çeker, gezip görmeye pek meraklı aç bir mühendis... Dijital dünyanın yeniliklerini birlikte takip etmek için Moblobi.com'daki köşesinde sizi bekler. https://moblobi.com/author/ceren-kutukcuoglu/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı