Apple'ın Otonom Araçlar Konusundaki Gizli Projesi! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Apple’ın Otonom Araçlar Konusundaki Gizli Projesi!


Otonom araçlar yani sürücüsüz araçlar geleceğin en önemli teknolojileri arasında bulunuyor. Bu sebeple de pek çok büyük marka ve özellikle de otomobildevleri bu alana yatırım yapmaktan çekinmiyor. Geçtiğimiz aylarda ilginç bir gelişme yaşandı ve Apple‘ın da otonom araçlar konusundaki gizli projesi ortaya çıktı. Peki nedir bu proje ve Apple sürücüsüz araçlar ile ilgili hayatımıza girmeye mi hazırlanıyor? İşte detaylar…

Apple’ın otonom araçlar konusundaki çalışmaları ne?

Otonom araçlar, kısıtlı bir şekilde de olsa, hayatımıza girdi ve bu kısıtları kaldırarak büyümeye devam ediyor. Birçok otomobilfirmasının, araştırma şirketinin ve üniversitelerin otonom araçlarla ilgili projeler yaptığını; bu konu üzerine çeşitli girişimlerin de kurulduğunu biliyoruz. Yakın zamanda adını duyduğumuz fakat hala sır gibi saklanan “Project Titan” ile, bu güne kadar otomobilsektöründe bulunmayan Apple’ın da otonom araçlarla ilgili bir proje yürüttüğü ortaya çıkmıştı. Sektörde yeni bir isim olan Apple, geçtiğimiz aylarda Drive.ai adındaki otonom araç girişimini de satın aldı ve bu sayede Project Titan da tekrar gündeme gelmeye başladı.

Project Titan Nedir?

Project Titan’la ilgili haberleri son iki yıl içerisinde daha sık görmeye başladık. Ancak aslında projeyle ilgili dedikodular 2014’ten beri yayılmaya devam ediyor. 1500’e yakın mühendisin çalıştığı söylenen proje, Apple’ın elektrikli otonom araç projesi olarak görülüyordu. Bir süredir adından söz ettirmeyen projeyle ilgili haberler bu sene başında tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı.

2018 yılında 200 mühendisin çıkarıldığı ve “Acaba iptal mi edildi?” sorusunu akla getiren projeye Şubat ayında Tesla’nın baş mühendislerinden Doug Field getirildi. Geçtiğimiz günlerde Drive.ai adındaki otonom araç girişiminin satın alındığının da açıklanmasıyla Apple’ın sürücüsüz araçlar konusundaki çalışmalarının devam ettiği de kanıtlanmış oldu.

Peki Drive.ai nedir ve neden satın alındı? Apple’ın bu projesi ile amacı ne? Bizi ilerleyen günlerde neler bekliyor olabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı