Akıllı Uyku Maskesi ile Uyku 2023

Akıllı Uyku Maskesi yeni bir teknolojik gelişme. Gelişen teknoloji ile birlikte uykusuzluk sorunu çekenler için çeşitli giyilebilir cihazlar ve mobil uygulamalar geliştiriliyor.

Ayrıca uyku sırasında vücudumuzun nasıl çalıştığını gösteren sağlıklı bir uyku uyuyup uyumadığımızı belirten cihazlarda hayatımıza girmeye başladı.

Wareable.com‘da yer alan bir habere göre bunlardan biri de yurtdışındaki kitlesel  fonlama platformlarından finanse edilen, seri üretime geçmeye hazır olan ve yakında hayatımıza girmeye hazırlanan akıllı uyku maskesiDreamlight”…

Dreamlight, genetik profilinize girmek ve ne tür bir uyuyan olduğunuzu belirlemek için uyarlanabilir aydınlatma, özelleştirilebilir sesler ve yapay zeka kullanıyor.

Örneğin bir çok insan yalnızca tam bir karanlığa ihtiyacınız olduğuna inanıyor, ancak turuncu ışığın uyumamıza yardımcı olduğunu gösteren araştırma ve bilimsel veriler mevcut. Dreamlight da bu akıllı maske içinde kullanıcıların solunumları ile uyuşan turuncu renkli bir LED mevcut.

Akıllı Uyku Maskesi ve Diğer Özellikleri

Ayrıca, kalp atış hızı denetleyicisi kullanıcının uykuda olduğunu tespit ettiğinde, maske koyu halkaların azaltılmasına yardımcı olmak için gözlerin etrafında kızılötesi ışık da yayabiliyor ve uyanmak istediğiniz bir saat ayarladıysanız; maske, melatonin üretimini bastırmak için belirli bir süre içinde yeşil ışık yakıyor ve sonuç olarak kendiliğinizden ve canlı bir şekilde uyanmanızı sağlıyor.

Daha sağlıklı bir uyku ve uyanma için verilen ışık özelliklerinin yanında ses konusunda da bazı özellikleri bulunuyor. Örneğin, beyaz gürültü, yağmur sesi gibi doğa sesleri, hafif müzik ve binaural vuruşların arka planda çalınması arasında seçim yapabiliyorsunuz. Böylece kalp atış hızınız düşer, stres azalır ve dinlendirici bir uyku yaşanmış olur.

Akıllı maske ile elde edilen veriler, kullanıcıya özgü uyku gereksinimlerini ölçmeye yardımcı olur ve kişiselleştirilmiş bir uyku profili oluşturmak için yorumlanır.

Örneğin bazı insanlar çok az uykuyla çok da verimli çalışabiliyor  ve günü yaşayabiliyorken; bazı insanlar ise gün içerisinde verimli olmak için çok fazla  uykuya ihtiyaç duyuyorlar. Maske bunu otomatik olarak tespit edebiliyor ve size göre tavsiyelerde bulunabiliyor.

Akıllı uyku maskesi Dreamlight, gece boyunca ortalama kalp atış hızının yanı sıra hafif ve derin uykunda ne kadar zaman harcadığınızı anlatan bir gece dökümünü de sunuyor.

Dreamlight dışında Rythm Dreem ve Philips’in SmartSleep‘i de benzer özelliklerde akıllı uyku maskesi özellikleri sunuyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı