Akıllı Televizyon ve Bebek Monitörlerinize Dikkat!

Her geçen gün tüm hızı ile gelişen teknolojiyle birlikte hayatımız da son derece kolaylaşmakta. Buna rağmen bazı yönleri nedeni ile de aslında hayatımızı farkında olmadan da olsa çeşitli tehlikelere açık hale getiriyoruz. Bunlardan bazılarına örnek olarak; cep telefonları, bilgisayarlar, laptoplar, akıllı tv ve bebek monitörlerini verebiliriz. Günlük hayatta işlerimizi son derece kolaylaştırırken bir yandan da kişisel verilerimizin güvenliğini riske atmış oluyoruz. Peki, akıllı televizyon ve bebek monitörlerinizin sizi izlememesi için neler yapmanız gerekli? Gelin birlikte bu konuya bir göz atalım.

Akıllı Televizyon ve Bebek Monitörlerinize Dikkat!

Akıllı tv’lerin de tablet ve telefondan bir farkı yok desek sanırım yanılmış olmayız. Tıpkı diğer teknolojik cihazlar gibi akıllı televizyonlar da kişisel verilerinize rahatça ulaşılabiliyorlar. Sizi videoya kaydedip ses kayıtları oluşturmaları içten bile değil.

Bu yüzden akıllı tv’lerinizin kişisel güvenlik ayarlarını mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Özellikle kişisel güvenlik verilerinizin bulunduğu kısımlara kısıtlamalar getirin. Gizlilik ilkelerini okuyun ve uygulamayı unutmayın. Tatsız bir sürprizle karşılaşmamak için gizlilik ayarlarınızı kontrol etmeniz son derece hayati önem taşımakta. Aksi halde bulunduğunuz ortamdan neler yaptığınızı ya da neler konuştuğunuzu kaydeden ve izleyen bir sistem ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Aynı şekilde bebek monitörleri de sandığınız kadar masum cihazlar değil. Siz çocuğunuzun her an yanındaymış gibi hareket etmek ve ondan haberdar olmak isterken aslında daha büyük sorunlara ve risklere kapı açıyor olabilirsiniz.

Bebeğiniz, videolu ve sesli bir şekilde kaydedilebilir. Bunun yanı sıra bebeğiniz ile iletişime geçerek konuşmaya bile çalışabilirler. Siz de bu durumun farkında bile olmayabilirsiniz.

Aslında akılı tv’lerinizi film izlemek, sosyal medyaya bağlamak, internette sörf yapmak gibi çeşitli eğlenceli aktiviteler için aldığınızı zannederken dünyanın diğer bir ucundan hiç tanımadığınız kişi veya kişiler sizi kolaylık ile takip edebilme olanağını da sunmuş oluyorsunuz. Dolayısı ile Akıllı Tv’lerinizi sürekli açık bırakmaktan kaçının. Kullanmadığınız zamanlarda örneğin gece uyurken fişini çekip yatabilirsiniz. Kameralarını da kapatmanız sizin yararınıza olacaktır.

Aynı zamanda bebek monitörlerinizi de bebeğiniz ile birlikteyken ekranları ve ses ayarlarını kapatın.

Siz de birbirinden gelişmiş özelliklere sahip akıllı Tv’leri buradan inceleyebilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı