5 Yıl İçinde Akıllı Telefonların Beynimizi Okuması Bekleniyor! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

5 Yıl İçinde Akıllı Telefonların Beynimizi Okuması Bekleniyor!


Yeni teknoloji kullanıcının beyin dalgalarını algılamak suretiyle şaşırtıcı bir doğrulukla duyulabilir kelimelere dönüştürülmesini sağlıyor. Geliştiriciler, sadece beş yıl içinde bir uygulamayla akıllı telefonlarda bu teknolojinin çalışabileceğini söylüyor.

Önemli İlerleme

Japonya’nın Toyohashi Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar ekibi tarafından geliştirilen yeni bir sistem, beyin dalgalarını kullanarak insanların zihinlerini okuyabiliyor.

Teknolojiyi test etmek için, sistem çalışmasına katılanların yüksek sesle sayılar söylemesi istendi. Gerçek zamanlı olarak ne dediklerini tahmin etmesi için elektronfalogram (EEG) beyin taramasına dayanan bir robot kullanıldı. Cihaz, sıfırdan dokuza kadar sayıları tanımada yüzde 90’lık, Japonca ‘da tek hecelerin şifresini çözmede yüzde 61’lik bir doğruluk oranı elde edebildi.

Toyohashi Teknoloji Üniversitesi bir basın açıklaması yaptı: “Şu ana kadar, EEG sinyallerindeki konuşma çözme işlemi, derin öğrenme veya diğer özdevimli öğrenme türlerine dayanan güçlü algoritmaların kullanılmasına izin verecek kadar veri toplamada güçlük çekiyordu. Araştırma grubu, küçük bir veri setiyle yüksek performans elde edebilen farklı bir araştırma çerçevesi geliştirdi.”

Beyin-Bilgisayar Arayüzü

Cihazın kısmen etkili olmasına rağmen, ekip, düşünceleri sesli kelimeler haline etkili bir şekilde dönüştürebilen beyin-bilgisayar arabirimi geliştirmeye yönelik ilerlemeleri konusunda yeterince iyimser. Neticede teknolojiyi akıllı telefon uygulamasıyla birleştirmeyi umuyorlar. Sadece beş yıl içinde hazır olabileceğini söylüyorlar.

Bu teknoloji sadece alışılmışın dışında değil aynı zamanda konuşma yeteneğini kaybetmiş kişilerin, ALS, inme veya spinal kord hasarlanması gibi çeşitli nörolojik koşullardan dolayı felç kalan kişilerin de tekrar iletişim kurabilmelerini mümkün kılma potansiyeline sahip. Birçok mevcut teknoloji, kullanıcının kelimeleri heceleyebilmek için parmaklarını veya gözlerini hareket ettirme yeteneğine güveniyor; bu teknoloji ise hareketi tamamen atlayacak ve daha hızlı iletişim kurulabilmesini sağlayacak.

Toyohashi Teknoloji Üniversitesi ekibi Facebook’un benzer bir teknoloji üzerinde harcadığı çabalara katılıyor. Elon Musk, yeni girişimiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi yayınladı. Neuralink, insan zekasını iyileştirmek için beynin içine yerleştirilebilecek bir bilgisayar arabirimi geliştirmeyi amaçlıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı