İnsan Gibi Görünen Robot Teslimat için Kapınızı Çalabilir!

Biz insanlar robotlar işimizi ne zaman elimizden alacak diye düşünüp dururken; İnsan gibi görünen ve insan gibi çalışan robotlar hayatımıza girmeye başladı bile. Ford, bir süredir otonom araçlar dünyasında yer alan Agility Robotics ile beraber Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar sonrası dünyayı önemli derecede etkileyecek bir keşfe imza atıldı bile. Ford’un bu akıllı robotu diğer tüm otonom araçlara ilham olacak şekilde tasarlanmış denilebilir. Bu robot teslimat yapıyor, insan gibi yürüyor ve insan gibi görünüyor. İşte detaylar…

Akıllı ve otonom teslimat robotu bir insan gibi neler yapıyor?

Online alışveriş gün geçtikçe artıyor ve artık bu alışverişlerinizi size otonom teslimat robotları teslim etmeye başlıyor. Otonom teslimat robotları günümüzde ismini sıkça duyduğumuz teknolojik bir ürü haline geliyor. Digit adı verilen akıllı robot da bunlardan biri. Ford ve Agility Robotics’in birlikte yürüttüğü Ar-Ge çalışmaları sonucunda ortaya çıkmış. Digit, insan gibi görünüyor, insan gibi yürüyor. Ayrıca otonom teslimat robotları arasında da çığır açan bazı yeni özellikleri bulunuyor.

Tıpkı bir insan gibi görünen Digit, 2 bacağıyla merdivenleri inip çıkıyor. Bu performansıyla da uzmanları büyüledi denilebilir. Hatta uzmanlar, Digit’in bu gerçekleştirdiği perfomans ile rakiplerinden bir adım önde olduğu konusunda hemfikirler.

Digit hangi ilginç özelliklere sahip?

Digit, oldukça hafifi bir malzemeden üretilmiş ve yalnızca 20 kg ağırlığında. Engebeli olan arazilerde çok rahat bir şekilde yürüyebiliyor; hatta engelleri bir dengesi bozulmadan rahatlıkla aşabiliyor. Aslında bu özellikle otonom teslimat robotları için oldukça hayati özellikler. Çünkü teslimat noktasına engelebli veya engelli bir yolu aşarak ulaşması gerekebilir.

Digit, tasarım açısından da oldukça benzersiz. Kendi kendine katlanabiliyor ve böylece oldukça küçük bir hacme dahi ulaşabiliyor.

Digit otonom ve akıllı bir robot; alışverişlerimizin teslimatlarını bize tıpkı bir kurye gibi teslim ediyor olacak. Digit’i tıpkı kuryeler gibi bir araç teslimat adresine ulaştırıyor olacak. Bu araç da otonom olarak tasarlanmış. Otonom teslimat robotu Digit, teslimat yapacağı evin önüne bu araç tarafından taşınıyor olacak. Bu sürücüsüz araç, nereye gitmesi gerektiği ve ayrıca oraya nasıl ulaşabileceği bilgisi ile donatılmış. Sürücüsüz araç son noktaya yani belirtilen adrese ulaştığında; araçtan Digit iniyor ve teslimatı yapıyor. Bu sırada Digit’in ihtiyaç duyabileceği tüm bilgiler de kablosuz olarak iletiliyor.

Digit’te ışık ve mesafe sensörü bulunuyor. Bunun dışında stereo kameralarla da donatılmış. Gerçekleştireceği temel senaryo ise paketi ilgili adresteki kapının önüne kadar teslim etmek. Bu senaryo dahilinde de araçtan inip sözkonusu kapının önüne kadar tüm engelleri ve engebeleri aşıp rahatlıkla ulaşabilecek bir kapasiteye sahip.

Peki Digit projesinin şu anki durumu ne? İnsan gibi görünen ve insan gibi yürüyen Digit nasıl çalışıyor, nasıl teslimatı yapıyor? İzlemeniz için Digit’in videosu ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı