Akıllı Evler Hakkında Az Bilinen Gerçekler!

Hayatımıza giren akıllı evlerin ilginç tarihi ve akıllı ev teknolojisi hakkında bilinmeyen gerçekler neler? İlginç detaylar, haberimizde...

Akıllı evlerin popülerliği hem ülkemizde hem de dünyada gün geçtikçe artıyor. Uzun süredir hayatımızda olan akıllı ev teknolojisi ile ilgili bilinmeyen, ilginç detaylar haberimizde…

Akıllı ev nedir? Neler yapabilir?

Akıllı evler; ısı, ışık, eğlence, havalandırma ve güvenlik gibi birçok konuda kontrol sağladığınız bir ev otomasyonu. Cihazlar için internet bağlantısı olmazsa olmaz olduğundan, akıllı evler “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things, kısaca IoT) dediğimiz iletişim ağının önemli uygulama alanları arasında yer alıyor. Akıllı evler sayesinde aşağıdaki hizmetler alınabiliyor:

akilli ev teknolojisi moblobi

 • Isıtma ve aydınlatmayı kontrol ederek enerji tasarrufunu arttırabilir,
 • Akıllı kameralar ile evinizi uzaktan izleyebilir,
 • Hareket sensörleri şüpheli aktiviteleri size bildirebilir,
 • Akıllı mutfak eşyaları siz daha uyanmadan kahvaltınızı hazırlayabilir,
 • Akıllı ampuller ile ev ortamında çeşitli ambiyanslar yaratabilirsiniz.

Bu özellikler akıllı ev sistemleri ve yapabildiklerini göz önüne aldığımızda elbette ki buzdağının görünen kısmı.

Akıllı ev ve ilginç tarihçesi

Akıllı evler her ne kadar güncel bir konsept gibi gözükse de ilk akıllı cihaz 1960’ların sonunda üretilen “ECHO IV” adlı mutfak bilgisayarıydı. ECHO IV, alışveriş listesini hesaplama, ev sıcaklığını kontrol etme ve diğer aletleri açıp-kapama gibi özellikleri vardı. Ticari olarak satışa sunulmasa da günümüzdeki akıllı ev teknolojisinin bu seviyeye gelmesindeki katkıları son derece önemliydi.

1980 ve 2000 yılları arasında bu akıllı ürünler yavaş yavaş raflarda yer almaya başladı. 2015 yılı ile Amerika’da en popüler akıllı ev ürünü, insanların yüzde 17’sinin bir veya daha fazlasına sahip olduğu bluetooth hoparlörlerdi.

Akıllı evler hakkında az bilinen gerçekler

 • Cihazlar arasında “Sesli Kontrolün” popülerliği gün geçtikçe artıyor. Amerikalıların yüzde 72’si sesleriyle kontrol edebilecekleri akıllı ev cihazları istiyorlar. Hali hazırda milenyumların yüzde 58’i ses ile kontrol edilebilen bu gibi bir cihaza sahipken, bu oran X jenerasyonunda yüzde 50 ve Baby Boomerlar için de yüzde 26 civarında.
 • Sesli kontrol dışında ev güvenliği, uzaktan izleme ve kontrol de diğer popüler trendler arasında yer alıyor. Amerikalıların yüzde 62’si güvenliğin en önemli fayda olduğunu belirtiyor. Her 5 insandan 3’ü de telefonları aracılığıyla takip edebilecekleri akıllı ev cihazları satın alıyor.

akilli ev az bilinen gercekler moblobi

 • Dünya geneline baktığımız zaman akıllı ev cihazı kullanan bireylerin oranının 2022 ile yüzde 20 civarında olması bekleniyor. Bu cihazları en çok kullanan ülkeler ise sırasıyla ABD, Norveç, Estonya, Danimarka ve İsveç yer alıyor.
 • Bu ülkeler arasından en çok gelir elde eden ülke ise ABD. Sektörün bu ülkedeki geliri yaklaşık 20 milyar dolar civarında. Cinsiyetler incelediğinde ise akıllı evlerin kullanıcılarının yüzde 58’inin erkek olduğu görülüyor. En çok kullanılan akıllı ev ürünleri ise kilit ve alarm sistemleri, termostat ve havalandırma sistemleri, aydınlatma ve karbon monoksit detektörleri.

Akıllı evler ve kullanımı hakkında bazı ilginç tahminler de var. Bu tahminlerden ve beklentilerden bazıları şöyle:

 • 2020 yılı ile 152 milyon aracın internete bağlı olacağı,
 • 2013 yılında internete bağlı olan ampul sayısı 2,4 milyon iken bu rakamın 2020 ile 100 milyon olacağı,
 • 2020 yılı ile IoT’nin 300 milyar dolarlık bir getirisi olacağı öngörülüyor.

Peki siz evinizde hangi akıllı cihazları kullanıyorsunuz ya da hangilerini kullanmak isterdiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

 • AkıllıEv Hakkında 20 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • İhtiyacınız Olabilecek 10 İlginç AkıllıEv Aleti!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
 • Akıllı Evin Tarihi Hakkındaki 5 İlginç Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Serhat Dadak

Serhat Dadak

Merhaba ben Serhat. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde İşletme okuyorum. Dijital pazarlamaya ilgim var ve bu konuda kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bunun dışında eski müziklere ve filmlere büyük bir ilgim var. Ayrıca psikoloji ve 2. Dünya Savaşı hakkında okumalar yapmayı seviyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı