Akıllı Ev Nedir? Neden Siz De Sahip Olmasınız?

Yeni teknolojiler ile üretilen her şeyin amacı hayatımıza çeşitli kolaylıklar getirmesi. Günlük işlerinizde size yardımcı olan ufak dokunuşlara göz atmalısınız. Akıllı ev, bu bahsettiğimiz şeylerden biri. Peki, akıllı ev nedir? Neden siz de akıllı ev sahibi olmalısınız?

Bundan yıllar önce bir kumanda ile ya da sesli komutunuzla evinizde yapmak istediğiniz bir şeyi gerçekleştirmek hayal gibi geliyordu. Günümüzde bunları yapmak artık mümkün. Geliştirilen sistemler ile birlikte artık akıllı evler hayatımıza girdi. Size sağlayacağı kolaylıklar sayesinde konforlu, güvenli, eğlenceli ve huzurlu bir eve sahip olabilirsiniz.

Akıllı Ev Nedir?

Akıllı evlerde yapay zeka kullanılarak geliştirilen ve evlere sonradan ya da doğrudan eklenen uygulamalar kullanılır. Telefonlar, televizyonlar, hoparlörler, kameralar, bilgisayarlar ve bunun gibi cihazlar sayesinde evinizi akıllı hale getirebilirsiniz.

Teknoloji ile birleşen bu evler, size konforlu bir yaşam sunmayı amaçlar. Verimli bir yaşamı ve tasarrufu sağlar. Peki böyle bir eve sahip olmanız için sebepler nelerdir?

Akıllı Ev Sahibi Olmanız İçin Sebepler

Bu tip evlerin ilk amacı insanların hayatlarını kolaylaştırmaktır. Siz eve gelmeden önce akıllı cihazınızdan vereceğiniz bir talimatla yapmak istediğiniz iş hallolabilir. Örneğin; güneşin doğmasıyla birlikte ayarlı olarak perdelerinizi açan bir sisteme sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra sensörler sayesinde siz odadan çıktığınız an kendini devre dışı bırakan ampulleri de satın almanız mümkün.

Bu tür amaçlarının yanında akıllı evler size tasarruf alanında da avantaj sağlamakta. Evin ısıtılmasıyla birlikte yapılan %30 ‘a kadar varan tasarruf ve açık bırakılan cihazların kullanılmadığı durumlarda kapatılmasını sağlar. En büyük enerji kaynağımız Güneş’i de kullanarak ısınmanızı sağlayabilir. Bu evleri satın almak ya da evinizi akıllı hale getirmek başta pahalıya mal olabilir. Yine de bu tür tasarruflar sayesinde uzun yıllar boyunca daha az harcamalar yapabilirsiniz.

İnsanların akıllı evleri tercih ederken belki de en büyük sebeplerinden biri de güvenlik. Tüm evi saran bir alarm sistemi ile güvenli bir şekilde evinizde yaşayabilirsiniz. Su baskını, yangın gibi olaylarda da bu durumu algılayıp en az zararla bu durumdan çıkmanızı amaçlar. Evinizde bulunan kameralarla birlikte günün her saatinde akıllı cihazınızla uzakta olsanız bile evinizi izlemeniz mümkün.

Bunun dışında evinizde bulunan sistemler ile birlikte eğlenmeniz de olası bir durum. Bir hareketinizle ya da talimatınızla açacağınız bir müzik sayesinde keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Siz evde yokken izleyemeyip kaçırdığınız bir televizyon programını uzaktan kaydetmeniz de mümkün. Buna ek olarak eve gelmeden önce oynamak istediğiniz oyunu açtırıp geldiğinizde ise hemen oyuna odaklanabilirsiniz.

Geçen her yılda bu tür teknolojik uygulamalar artmakta. Gelecekte bu tür akıllı evlerin sayısının daha da artacağı kesin görünüyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Akıllı Evler Hakkında Az Bilinen Gerçekler!” okumak için buraya tıklayın.
“Akıllı Evin Tarihi Hakkındaki 5 İlginç Gerçek!” okumak için buraya tıklayın
“Akıllı Ev Hakkında 20 İlginç Gerçek!” okumak için buraya tıklayın.

“Akıllı Ev Nedir? Neden Siz De Sahip Olmasınız?” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yılmaz

Dilara Yılmaz

Merhaba, Ben Dilara. Haliç Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı 4. Sınıf öğrencisiyim. Edebiyat, müzik ve çizimle ilgileniyorum. Zihnimdekileri sanatla harmanyalıp hayata geçirmek bana en keyif veren şey. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın!


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı