Akıllı Bisiklet Kaskı Güvenliğinizi Sağlayacak! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Akıllı Bisiklet Kaskı Güvenliğinizi Sağlayacak!


Akıllı cihazların gelişimiyle birlikte insanların can güvenliğine dair önlemler alan teknolojiler de hayatımıza girmeye başladı. Bunlardan biri de bisikletkullananlar için geliştirilmiş olan akıllı kask. Bu akıllı bisiklet kaskı, kaza geçirdiğinizi acil kişilerinize bildiriyor ve daha birçok özelliği ile bisikletkullanıcılarının can güvenliğini korumayı amaçlıyor. İşte detaylar…

Akıllı bisiklet kaskı sizi hangi tehlikelerden koruyacak?

Teknolojinin gelişmesiyle günlük hayatımızda kullandığımız birçok nesne yerini akıllı nesnelere bıraktı. Bunlar arasına bisikletsürerken kullandığımız kasklar da eklendi. Akıllı bisiklet kaskını bu güvenlik ve akıllı bisiklet kaskı geliştiren bir firma olan Livall üretmiş. Kask, siz yolda bisikletle seyir halindeyken, can güvenliğinizi sağlamayı amaçlıyor.

Akıllı bisiklet kaskını kullanırken kazayaptığınızda akıllı kasktaki acil durum sistemi devreye giriyor. Daha önce kaydettiğiniz acil kişilerinize durumu haber veriyor ve kazayaptığınız yerin konum bilgisini GPS ile gönderiyor.

Sadece kazaanında değil eğer seyir halindeyken de kendinizi güvenli bir ortamda hissetmiyorsanız bir çözüm geliştirmiş. Üzerinde yer alan kırmızı düğmeye 5 saniye boyunca basılı tuttuğunuzda olduğunuz yerin konumu yine acil kişilerinize GPS mesaj ile gönderiliyor.

Akıllı bisiklet kaskı aynı zamanda yoldayken fark edilmenizi de sağlıyor. Önde ve arkada uyarı lambaları bulunuyor. Ön uyarı lambalarıyla birlikte arkadaki ışıklar da çalışıyor. Ledler açıkken kaskın önünde ve arkasında düz şeritler görürünüyor. Bu şeritlerin üzerinde yanıp sönen ışıklar sayesinde; önünüzde ve arkanızda yer alan araçlar veya yayalar tarafından farkedilmenizi sağlıyor. Yalnız hemen şunu da belirtelim bu led ışıklar her saniye açık değil; size yayalar veya araçlar yakınlaştığında algılanıyor ve ışıklar aktif hale geliyor. Dahili yerçekimi ivmesi sensörü sayesinde öndeki aracın veya yayanın yavaşlamasını tespit ediyor ve böylece 8 saniye boyunca yanıp sönüyor. Ama bunun haricinde karanlık ortamlarda görünürlüğünüzü arttırmak için led ışıkları da bulunuyor.

Akıllı bisiklet kaskının başka hangi özellikleri var?

En önemli özelliklerinden birisi de telefonda konuşmanıza da olanak sağlaması. Bisikletkullanırken en çok yaşanılan sorunlardan biri telefonla konuşma sıkıntısı. Aslında bu akıllı bisiklet kaskının telefonla konuşabilmenizi de sağlaması, güvenliğinizin önemli bir parçası. Çünkü bisikletkullanırken telefonla konuşan sürücüler hem kendileri hem de yayalar için tehdit oluşturuyorlar. Akıllı bisiklet kaskındaki uzaktan kumandayı kullanarak yani üstündeki tuşa basarak gelen çağrılarınıza cevap verebiliyorsunuz. Kaskta bulunan bluetooth hoparlörler ve rüzgar geçirmez mikrofon özelliğiyle sesi net alarak rahatlıkla ve güvenle telefonda konuşabiliyorsunuz.

Yalnız şunu da hemen belirtelim: Akıllı bisiklet kaskınız telefonunuzla bağlantılı olarak çalışıyor ve telefonla bağlantısı kesildiğinde 15 dakika sonra otomatik olarak kendisi kapanıyor. Bu sebeple kaskınız ve telefonunuz arasındaki mesafeyi mutlaka korumanız önemli. Telefonunuz ve kaskınız arasındaki mesafe eğer 15 metreyi aşarsa; telefonunuz ve kask alarm veriyor.

Peki bu akıllı bisiklet kaskını kimler kullanabiliyor? Bu kask bisiklet kullanımı dışında başka hangi amaçlar için kullanılabiliyor? Kullanırken başınızın üzerinde ne kadarlık bir ağırlık yaratıyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı