Airbus’ın Uçan Taksisi: Vahana

Hepimizin bildiği dünyaca ünlü uçak şirketi Airbus, inovasyonlarına ara vermeden devam ediyor. Uber firması ile ortak çalışan Airbus,dünyanın ilk uçan taksisini hayata geçirmeye çok yakın. Geçtiğimiz günlerde ilk test uçuşunu başarılı bir şekilde tamamlayan uçan taksilerin ismi ise Vahana.

Vahana’nın birbirinden iyi çok sayıda özellikleri mevcut. Öncelikle Vahana sürücüsüz bir araç, kullanıcı anlık konumunu ve gitmek istediği konumu seçtikten sonra Vahana kendiliğinden rotasını çiziyor. Ayrıca dikey kalkış ve iniş yapabilen Vahana,bir çok iniş-kalkış noktasına rahatlıkla erişim sağlayabiliyor. Vahana’nın üreticileri ise projeleri hakkında şu yorumu yapıyor:

Planlarınızı etkilemek için trafik kazaları veya tren gecikmeleri yok. Sürelerin, arabalar veya trafikten 2-4 kat daha hızlı olacağını ve yaklaşık 50 mil (80 km) bir uçuş aralığının olacağını tahmin ediyoruz. Bu projenin temel önceliği, tam otomasyon,algılama ve önleme teknolojisi, daha fazla aracın gökyüzünü paylaşmasına izin verirken insan hatalarını en aza indirgeyerek daha yüksek emniyet seviyeleri elde etmemize izin verecek. Vahana bir hava taksi olabilir, ancak aynı zamanda kargo dağıtım platformu, ambulans, arama kurtarma, mobil hastane, limuzin veya felaket bölgelerinde modüler altyapının kurulumu için bir araç olarak da kullanılabilir.

Son olarak sizleri Vahana’nın resmi tanıtım videosu ile baş başa bırakıyoruz.

 

Etiketler

Utku Tozan

Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde öğrencilik yapmaktadır. Üniversite hayatı boyunca çeşitli klüplerde farklı görevlerde gönüllü olmuş ve bir çok etkinlikte rol almıştır. 2016-2017 yılları arasında IEEE Marmara Öğrenci Kolu'nda Robotics & Automation Society başkanlığı yapmış; robotik alanında projeler yaparak teknoloji dünyasına adımını atmıştır. 2017-2018 yıllarında ise IEEE Marmara Öğrenci Kolu'nda yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı