AI (Yapay Zeka) Risk mi Fırsat mı ? - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

AI (Yapay Zeka) Risk mi Fırsat mı ?


AI (Yapay Zeka) Risk mi Fırsat mı ?

Technology of Business, onlarca şirketten 2018’de hakim küresel teknoloji trendleri hakkında görüşlerini topladı. Yapay zeka (AI), siber güvenlikle birlikte değerledirildiğinde her zaman olduğu gibi öne çıkıyor. Fakat AI bir düşman ya da bir dost mu?

Hastalıkların belirlenmesine, yeni ilaçlar geliştirilmesine ya da sürücüsüz arabalara ve hava trafik yönetim sistemlerinde birçok yeniliğe imza atarken, AI’ın 2018’de yayılmaya devam edeceği görülüyor.

Varlığını neredeyse her yerde hissettirecek.

AI erken tanı, kalp ve kanser hastalarını kurtarabilir.

AI, çok miktarda dijital veriyi tarar, öğrenir ve geliştirir, görmeyi umduğumuz modelleri bulabilir ve bunlara dayalı mantıklı kararlar verebilir.

Kilit soru, insan kaynaklı müdahaleler olmadan AI’ın kendi kararlarını vermesi için ne kadar özgürlük vermeliyiz?

Sürücüsüz bir araba, fren zamanı için karar verir veya kazadan kaçınmak için yön değiştirir. Bizim yapabileceğimizden çok daha hızlı tepki verebilir.

Ancak, ateş etmeye karar veren AI’lı bir silah sistemi, önceki deneyimlerinden öğrendiklerine dayanarak ateş edeceği insanları belirleyebilecek mi?

‘Katil robot’ bizim düşündüğümüzden daha da yakın mı?

İsveçli bir AI uzmanı olan Peltarion’un CEO’su Luka Crnkovic-Friis, “AI destekli chat bot’ları tüketicilerin daha iyi, daha bilinçli satın alma kararları almalarını sağlayacak, bilgileri aktarmada daha iyi olmaya devam edecek” diyor.

Müşteri deneyimi firması Servion, 2020 yılına kadar müşteri etkileşimlerinin% 95’inin sesle çalışan AI’ı içereceğini ve 2018’in bu işin gerçekten başladığı yılı olacağını öngörüyor.

Servion’dan Shashi Nirale, “Konuşma tanıma, biyometrik tanımlama ve nöro dilbilimdeki gelişmeler, işletmeler ve markalarla ses yoluyla etkileşime girdiğimizde, deneyimlerimiz giderek sohbet edici ve insana benzer hale gelecek” diyor.

Kantar Futures’un yönetim kurulu başkanı, “Duygusal öğrenmenin AI’ın pazar büyümesine en büyük engel” olduğunu kabul ediyor.

Makinelerle konuşmak, eskiden olduğu kadar doğal hale gelecek. Apple’ın Siri, Amazon’un Alexa ve Google’ın Evde sesli olarak çalışan yardımcıları birçok evde yeni becerilerle hızla kendilerini geliştiriyorlar.

İşyerinde, IBM’in ürettiği Watson isimli yapay zeka asistanıçalışanlara “bilgiye daha acil erişim” konusunda destek sağlıyor, işlerini rahatlatıyor.

Fjord’un kurucu ortaklarından Mark Curtis’e göre AI destekli makineler rakip değil, meslektaş olacak.

Workday’ın yazılım platformunda analitikten sorumlu başkan yardımcısı olan Pete Schlampp, AI tarafından yönetilen insan kaynakları sistemleri işgücünün “süper insanlık” haline gelmesine bile yardımcı olabileceğini düşünüyor.

AI destekli otomasyonun sonucu olarak işlerini kaybedecekleri tahmin edilenlerin hepsi de aynı fikirde olmayabilir.

Robotlar ‘2030’da 800 milyon işi alacak’

San Francisco merkezli teknoloji yatırım ve danışmanlık firması olan GP Bullhound’un direktörü Alec Dafferner, çeviri hizmetleri daha kaliteli hale geldiğinden beri küresel işbirliği daha da kolaylaşacak ve dünya daha da küçük olacak “diye belirtiyor.

“Makine öğrenmesinden yola çıkarak – kesintisiz ve anlık çeviri normal haline gelecek” diyor.

İşe alımdan yüz tanımaya, siber güvenlikten enerji yönetim sistemlerine kadar AI birçok alana dokunacak gibi görünüyor.

Mobil cihazlar, bilgisayarlar ve “IOT” tarafından üretilen veri miktarındaki patlama bu öğrenme algoritmalarını besliyor. Neredeyse sınırsız bulut kullanarak hepsini gerçek zamanlı olarak analiz etme yeteneği bu alandaki gelişimi hızlandırdı.

Küresel danışmanlık firması PwC’de AI program lideri olan Rob McCargow, AI’ın özellikle istihdam ve insan kaynakları alanında farklılık yaratacağını düşünüyor.

Geçmiş veriler, erkeklerin daha önce bir şirkette iyi performans göstermiş olduklarını gösteren algoritmayı destekliyorsa bunun, gelecekte cinsiyet ve ırksal kalıpları kullanarakyanlış bir sonuca varabilir. AI’nın akıllıca davranmayan bir örneği olarak görülebilir diye ekliyor.

Birçok siber güvenlik firması AI’nin siber saldırılarla mücadele etme potansiyelini belirtirken – örneğin anormal davranış belirtileri için bilgisayar ağlarını gerçek zamanlı olarak izlemek – diğerleri, AI’nın hackerlar tarafından saldırı amacında kullanılabileceği belirtiliyor.

BAE Systems’den Dr Adrian Nish, “2018, AI botlarının ilk savaşını gördüğümüz yıl olabilir” diye belirtiyor.

Şu anda çevrimiçi Twitter bot’ları ortaya çıkan olaylara tepki verebilecek ve yanıt vermek için mesajlar üretebilecek durumda.

Yazı stilinin, sizin kim olduğunuza bağlı olarak nasıl farklılaştığı konusunda kendisini eğiten bir yazılım düşünün ve bunu kişilere ilgili mesajlar göndermek için kullandığını hayal edin.

Siber güvenlik uzmanları, verilerin bütünlüğüne yönelik giderek artmakta olan tehdit konusunda uyarıda bulunuyor.

İnternet bağlantılı IoT cihazlarının sayısı gittikçe artıyor ve bu da riskleri tetikliyor.

AI’ın risk mi fırsat mı olduğunu deneyimleyerek göreceğiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı