5 Dakikada Şarj Edilebilen Telefonlar Gelecek Yıl Çıkabilir! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

5 Dakikada Şarj Edilebilen Telefonlar Gelecek Yıl Çıkabilir!


Beş dakika içinde tamamen şarj olan pillere sahip akıllı telefonlar gelecek yıl tüketiciler ile buluşabilir.

Teknoloji, ilk olarak Las Vegas’ta düzenlenen CES teknoloji şovunda 2015 yılında gösterildi.

Genel Müdür Doron Myersdorf, BBC’ye yaptığı açıklamada, 2018 yılının başında üretime girmesinin beklendiğini söyledi. Bununla birlikte, CCS Insight’ın teknoloji analisti olan Ben Wood, iddialardan şüphelendiğini söyledi.

Myersdorf, teknolojiyi kullanmak için hangi üreticilerin başvurduğunu açıklamayacağını söyledi. 2015 yılında, BBC’ye, normal pillerin yapamadığı reaksiyonlara izin veren materyalleri içeren piller ile iyonların anottan katota olağandışı hızla transferinin yapılabildiğini söyledi.

Pilin dizaynında son derece küçük yapılara sahip nanomalzemeler ve – isimsiz – organik bileşikler var.

Pilin bazı versiyonları yakın dönemde çıkan çoğu akıllı telefonun pilinden daha kalın ancak Myersdorf satış için hazır olduğunu iddia etti. “Akıllı telefonları beş dakikada şarj edeceğiz. Teknolojinin pilot ve “seri” üretiminin, 2018 yılının ilk çeyreğinde, iki Asyalı pil üretici firmada başlaması bekleniyor.” dedi.

Şüpheci kal

Ben Wood, BBC’ye, “Pil teknolojisi ile risk almak sizi ters köşeye yatırabilir.” dedi. “Tecrübe bana hep şüpheci kalmam gerektiğini öğretti diyebilirim.”

Örneğin, büyük miktarda ısı üreten herhangi bir tasarımın pil performansını etkileyebileceğini belirtti. Bununla birlikte, “pil problemini” çözmeyi başaran kimsenin tüketici elektroniği üzerinde dönüşümcü bir etkiye sahip olabileceğini de sözlerine ekledi. Diğer üreticiler de hızlı şarjlı pil teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Örneğin, Qualcomm Kasım ayında beş dakikalık bir şarjdan sonra beş saatlik pil ömrü sunan Quick Charge 4 sistemini duyurdu.

StoreDot ayrıca, bu hafta Berlin’de düzenlenen bir teknoloji fuarında beş dakika içinde şarj edilen elektrikli bir otomobil pilini duyurdu. Firma, pilin 300 mil yani yaklaşık 483 km menzil sağladığını belirtti.Myersdorf, “Sözleşmemiz yok ama pilleri geliştirmek için araba şirketleriyle çalışıyoruz –bu çalışma üç yıl daha sürecek.” dedi.

Buna karşın, Elon Musk’un elektrikli araç üreticisi Tesla, Supercharger teknolojisinin, Model S gibi araçlarından birinde pili tamamen şarj etmek için 75 dakika sürdüğünü belirtti.

30 dakikalık şarj aynı sistemde 170 mil aralığına izin verecek.

Canalys’te analist olan Joe Kempton, “Tüketiciler şarj sürelerini, araçlarını bir benzin istasyonunda doldurmakla yaklaşık değerde istiyor. Ancak gerçek uygulamalar, teknolojinin yeterince büyük ölçekte üretilimesine ve bunun doğru maliyetle yapılmasına bağlı.” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı