3 Kelimeye Kulak Verin: Blockchain , Microgrid & Brooklyn - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

3 Kelimeye Kulak Verin: Blockchain , Microgrid & Brooklyn


Teknolojide yaşanan gelişmelerle birlikte , geleneksel sistemlerdeki aksaklıkları ve bu sistemler içinde yaşamaya çalışan iş modellerini cesurca sorgulamaya başladığımız bir dönemdeyiz. Enerji sektörü de değişimin yaşandığı bir alan. Büyük ölçekli santraller yerini güneş panelleri gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına bırakırken buna sahip olma ve iş modellerindeki değişim de beraberinde geliyor.

Teknoloji lideri Siemens geçen hafta yerel enerji ticareti için BlockChain destekli “smart grid” teknolojisine odaklanmış bir startup olan LO3 Energy ‘e yatırım yapacağını açıkladı. Siemens ve LO3 2015 yılının sonlarında Brooklyn Microgrid projesi ile işbirliği içindeydi. Brooklyn Microgrid ‘deki katılımcılar, bir peer-to-peer ağ üzerinden yerel olarak üretilen yenilenebilir enerjiyi alıyor ve satıyorlar. Yapılan son açıklama ile LO3 ve Siemens, dünya genelindeki diğer projelerde ortaklık yapmayı umdukları uzun soluklu bir birlikteliğe adım atmış oldular. Ayrıca , Siemens LO3 ‘e yatırım yapmakla enerji pazarının etkinleştiricisi olarak BlockChain teknolojisinin gelecekteki potansiyelini de onayladığını açıkça göstermiş oldu.

LO3 kendisini BlockChain kullanan bir “transactive energy” şirketi olarak ifade ediyor. Dünyanın ilk BlockChain microgrid ‘ini inşa ederek büyük bir dönüşümü de başlatmış oldular. Yenilenebilir enerji üretimi, bunun kullanımı ayrıca fazlasının satılması için akıllı sistemlerin ve bu işin borsasının oluşturulması gibi “Grid” (şebeke) için yeni iş modelleri gerekiyor. İşte bu yeni yaklaşım “transactive energy” olarak ifade ediliyor.

LO3 platformunun donanım omurgası , enerji taşımak için birbirleriyle iletişim kuran sayaçlardan oluşuyor. LO3 aynı zamanda platformuna “smart contracts” ı (akıllı sözleşmeler) da entegre ederek müşterilerin enerji kullanımının kontrolünü sağladı. Platform ayrıca işlemleri bir kaç saniye içinde doğrulama yeteneğine de sahip. Doğrulama sürecini hızlandırmak enerjiyi dengelemek için son derece önemli.

BlockChain son zamanlarda pek çok tartışmanın odağında yer alıyor. Dünyayı daha yaşanabilir hale getirmek için bu teknolojiden nasıl faydalanılacağına odaklanan çok sayıda girişim var. Geleceğin enerji sistemlerine doğru hızla ilerlerken , enerji sektörünün eski ve yeni oyuncuları arasında nasıl bir denge kurulacak hep birlikte göreceğiz.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı