3 Boyutlu Yazıcılar Hayatımızı Değiştiriyor, Farkında Mısınız?

Yaklaşık 30 senedir kullanılan fakat son zamanlarda kamusal alana girmeye başlayan 3D yazıcı yani 3 boyutlu yazıcılar, yakın geleceğimizi şekillendiren teknolojilerden biri. Bu teknolojinin bize sunduğu avantaj ve dezavantajları gelin birlikte inceleyelim.

Ayakkabıdan kaleme, araba motoru parçasından oyuncağa kadar neredeyse aklınıza gelen her şeyi ortaya çıkarabileceğiniz 3 boyutlu yazıcılar değişik modellerle hayatımıza girmekte. Bu sürecin ilk adımı olarak bilgisayar ortamında çeşitli CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım) programları kullanarak ürün tasarlanıyor. Ardından bu tasarımların planları yazıcıya aktarılıyor ve tasarımın karmaşıklığına göre birkaç dakika veya saat içinde ürün basılmış oluyor. Bu üretim şekli düşük maliyet ve zamandan tasarruf gibi birçok avantajı da beraberinde getiriyor. Yaşamımıza katılan her teknolojik gelişim gibi 3 boyutlu yazıcılar yani 3D yazıcıların kalitesi de günden güne iyileşiyor.

3 boyutlu yazıcılar günlük hayatımızı değiştiriyor. Evlerde hatta beğendiğiniz bir giyside dahi kullanılıyor, peki ama nasıl?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Işıl İmre

Işıl İmre

Merhaba, ben Işıl! İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 3. Sınıf öğrencisiyim. Hızına zor yetiştiğimiz teknoloji ve bu şartlar altında değişen yaşamlarımız ile ilgileniyorum. Sen de bu konularda merakını gidermek istiyorsan beni Moblobi.com’daki “Işıl ile Dijital Hayat” köşemden takip edebilirsin. İyi okumalar dilerim.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı