2010’dan 2020’ye Teknolojinin Evrimi!

Son 10 yılda hayatımızda birçok şey değişti. Bu değişimlere teknoloji de ayak uydurdu ve birçok yenilik ile karşılaştık. Peki, teknolojik yeniliklerin farkına tam olarak varabildik mi? Son 10 yıl içerisinde teknolojinin evrimi nasıl ilerledi?

Son 10 Yılda Teknolojinin Evrimi

Teknoloji asla durmuyor ve hep yeniye doğru evriliyor. En son teknolojik gelişmeler ertesi gün eski hale dönüşebiliyor.

2010 yılı başındaki Facebook ile şu anki Facebook arasında birçok fark bulunmakta. Önceden bir taksi lazım olduğunda, internetten numarasına bakılıyordu. Şu an geliştirilmiş olan herhangi bir taksi uygulaması ile anında kapıya taksi istenebiliyor. Önceden sadece kağıtlara baskı alabilen yazıcılar şu an 3 boyutlu objeler yaratabiliyor.

2010’dan 2020’li Yıllara Gelişen Teknolojilere Bazı Örnekler

Spotify

Eskiden telefondan şarkı dinlemek istediğimizde indirme işlemi yapmamız gerekiyordu. Artık, Spotify sayesinde basit bir arayüz ile istenilen şarkıya ulaşılabiliyor. İndirme işlemi için vakit harcamaya gerek kalmıyor.

Bitcoin

Nakit para kullanımı zamanla kredi kartı kullanımı ile azalmaya başlamıştı. Bitcoin gibi sanal paraların çıkması ve son yıllarda yaygınlaşması üzerine akıllara ileride paralar sadece sanal mı olacak sorularını getirdi.

Yemeksepeti

2010’lu yıllarda herhangi bir yerden yemek söylemek için telefon kullanılırdı. İstenilen yer telefon ile aranıp sipariş verilirdi.

Son yıllarda yemeksepeti hayatımızda büyük bir yer edindi. Artık online olarak tüm menü ve yemeklere anında ulaşıp sipariş vererek kapınıza kadar getirtebilme imkanı bulunmakta.

Drone

Drone’lar, taşımacılıktan güvenliğe kadar birçok alanda kullanılıyor. Yeni teknolojik ürünler arasında en çabuk hayatımıza yerleşen araçlardan biri oldu.

Akıllı Telefon

Akıllı telefonlar 2010’lu yıllarda da mevcuttu ama günümüzdeki kadar yaygın değildi. İçinde bulunduğumuz dönemde akıllı telefonlar adeta bir parçamız oldu.

Akıllı telefonlar dünya genelinde en çok satan son teknoloji ürünlerinin başında geliyor.

Elektrikli Araba

Elektrikli arabaların son yıllarda kullanımı epey yaygınlaştı. Bu arabalar sayesinde doğaya zararlı atık oluşturan yakıt türlerinin kullanımını azaltılmakta.

Son yıllarda birçok marka elektrikli araba sektörüne ciddi yatırımlar yaptı. Tesla, Renault ve BMW markalarını bu yatırımda öncü olarak gösterebiliriz.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Teknolojinin Evrimi İletişim Biçimini Nasıl Değiştirdi?” okumak için buraya tıklayın.
“Teknoloji Yakın Gelecekte Hayatımızda Neleri Değiştirecek?” okumak için buraya tıklayın
“Son 10 Yıla Damga Vuran Yeni Teknolojiler!” okumak için buraya tıklayın.
“NASA’ya Teşekkür Edeceğimiz 5 Teknoloji” okumak için buraya tıklayın.

“2010’dan 2020’ye Teknolojinin Evrimi!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Buğra Özad

Buğra Özad

Merhaba, ben Buğra. Beykent Üniversitesi Yeni Medya bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Medya ve spor ile ilgileniyorum. Dijital yeni düzen hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyorsanız sizi Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı