100 Yıl Sonra Uyanmayı Bekleyen Dondurulmuş Bedenler!

Teknoloji giderek gelişiyor ve bu sayede bilim insanları imkansız denen şeyleri adete bir bir gerçeğe dönüştürüyor. Son zamanların en ilginç olaylarından biri ise dondurulmuş bedenler projesi. Karşılaştığımız çoğu projeye nazaran bir hayli ilginç olan bu proje, insanları donmuş bir vaziyette geleceğe ulaştırıyor. Peki, bunu nasıl yapıyor? İşte, 100 yıl sonra uyanmayı bekleyen dondurulmuş bedenler!

100 Yıl Sonra Uyanmayı Bekleyen Dondurulmuş Bedenler!

1960’lı yıllarda temeli atılan bu proje, bilim insanlarının gelecek senelerde tıp alanının daha da gelişeceğini ve o dönemlerde çaresi, tedavisi olmayan hastalıkların geleceğin dünyasında tedavilerinin mümkün olabileceğini düşünmeleri ile başladı.

Cryonics adı verilen bu proje, ölümü gerçekleşen insanların, hem dondurulduğu ve yüzyıllarca buz dolu cryo tüpünün konulması ile gerçekleşiyor. Tüplerin içerisine konulan insanlar, donmuş vaziyette yıllar boyunca çözünmeyi bekliyorlar. Dünya tarihinde bu işlemi ilk uygulatan insan ise 73 yaşındaki DR. James Betford’dur. Betford, böbrek kanseriydi ve 12 Ocak 1967 de hayatını kaybetmesinin ardından cryo tüpüne yerleştirildi. DR. James Betford, tüpe yerleştirildiği 12 Ocak 1976 yılından beri tüpün içerisinde donmuş vaziyette beklemektedir.

Birden Çok Firma Bu İşlemi Yapıyor

Dünya üzerinde tıpkı Cryonics projesi gibi birden çok çalışma bulunmaktadır. Hatta bu şirketler ile anlaşmış 230 adet insan (ölü) bulunuyor. Ayrıca geleceğini düşünerek henüz hayatta olup anlaşma yapan 1000’den fazla kişi de bulunmakta. Bu firmalar, Amerika’da bulunduğundan dolayı henüz hayatta olan ama anlaşma yapan kişilere bir bileklik veriyor. Bu bileklik sayesinde yerleri ve öldükleri zaman tespit edilebiliyor.

Projenin İlham Kaynağı Bir Köpek!

Bilim insanlarının bu projeye bulaşmalarının en büyük nedeni ise DR. Paul Segal’in köpeği üzerinde bu işlemi başarı ile uygulamış olması.

DR. Segal, kendine ait olan köpeğini önce dondurup sonrada diriltme işlemini başarıyla gerçekleştirmiştir.

Cryonics Projesinde Bir Türk!

Türkiye’den Cryonics projesine katılan bir kişi bulunuyor. Projeye katılan Güner Kuban, dondurulmadan önce verilmiş olduğu bir röportajda tek isteğinin gelecekte dünyanın nasıl bir yer olduğunu görmek olduğunu söylemiştir. Dondurulma işleminin üzerinden yıllar geçen Güner Kuban, bir gün çözüleceği günü bir tüp içerisinde beklemektedir.

Dondurulmuş Bir Beden Olmak Oldukça Maliyetli

Biraz öncede söylediğimiz gibi bu işlemi yapan birden fazla firma bulunmakta. Bu firmalar bu işlemi belli bir ücret karşılığında yapıyor.

Bu işlemi yapan en uygun firma, kişilerden 28 bin dolar ücret talep etmekte. En pahalı olan firma ise 150 bin dolara bu işlemi yapıyor.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Dondurulmuş İnsanlar Yeniden Canlanabilir Mi?” okumak için buraya tıklayın.
“Ölüleri Ağaç Haline Getiren İlginç Teknoloji” okumak için buraya tıklayın
“Dijital Ölümsüzlük Dönemi Geliyor!” okumak için buraya tıklayın.

“100 Yıl Sonra Uyanmayı Bekleyen Dondurulmuş Bedenler!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı