10 Yıl İçinde En Yakın Arkadaşlarımız Robotlar Olabilir!

Birçok alanda insanların yerlerini almaya başlayan robotlar, gelecek 10 yıl içerinde en yakın arkadaşlarımız olacaklar. İlginç detaylari haberimizde...

Günden güne artan ihtiyaçlar ve fazla tüketim, insanların üretim yapmasını zorlaştırabiliyor. İnsanların üretimde ve günlük hayatta hızına yetişemediği yerlerde ise robotlar devreye giriyor. Özellikle sağlık alanında, mutfakta ve fabrikalarda görmeye alışkın olduğumuz robotlar, geliştirilerek 10 sene içinde en yakın arkadaşımız olabilir mi?  Geliştirilen robotlar duygularımızı anlayabilecek mi? İlginç detaylar, haberimizde…

Önümüzdeki 10 yıl içinde robotlar insanların nasıl en yakın arkadaşı olacak?

Robotlar, otonom veya programlanmış yani otomatik robot olarak ikiye ayrılıyor. Otonom, bağımsız, kendi kendine hareket eden robotlara deniyor. Şu anda alışık olduğumuz ve kullandığımız robotların otomatik ve programlanmış olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü kendi kendine bir iş yapmak yerine, alınan bir emirle veya dokunduğumuz bir tuşla harekete geçen robotların, 10 sene gibi bir sürede yarı veya tam otonom haline geçebileceği düşünülüyor.

en yakin arkadas robotlar moblobi

1990 yılından itibaren robotların hayatımıza girmesi ve gelişmesiyle birlikte eskiye nazaran günümüzde robotlardan daha fazlası bekleniyor. Çünkü teknoloji çağındayız ve teknolojinin getirdiklerine uyum sağlamalıyız. Robotlar, insan ürünü olduğu için teknoloji geliştikçe daha verimli hale gelmeleri beklenir. Bu nedenle ihtiyaca yönelik ve kullanımı kolay robotların geliştirilmesi gerekiyor.

Yarı otonom ve tam otonom çalışmaları devam ederken, 10 yıl gibi bir sürede, insan psikolojisinden ve davranışından anlayan, iş yerlerinde çalışma arkadaşımız olabilecek, yalan söyleyebilen ve aynı zamanda en yakın arkadaşımız olabilecek robotların çalışmaları devam ediyor. Özellikle de yapay zeka üzerine gidilerek, daha hızlı düşünme kabiliyetine sahip robotlar için çalışmalar devam ediyor.

Robotlar, hangi yönde programlanırsa, o yönde hareket ediyorlar. Dolayısıyla yalnızlaşan ve asosyal olma yönünde ilerleyen fakat iletişimi çok kuvvetli olmayan kişiler için robotlar, aynı zamanda en yakın arkadaş da olabilecek. Hatta insan duygusundan anlayabileceği için, çoğumuzun evinde bulunması gereken cihazlardan biri de olabilir. Robotların kendi kendine hareket edebiliyor ve düşünebiliyor olacak olması, robot psikolojisi ile ilgilenecek bir iş sektörüne kapı bile açabilir.

Peki siz robotlar hakkında ne düşünüyorsunuz? En yakın arkadaşınızın insan mı yoksa bir robot olmasını mı tercih edersiniz? Yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • “RobotlarDuygulara Karşılık Vermeye Başladı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “RobotlarHakkında 10 Şaşırtıcı Gerçek!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “Önümüzdeki 5 YıldaRobotlar Ne Yapacak?” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Sude Özcan

Sude Özcan

Ben Sude. Kocaeli Üniversitesi Reklamcılık Bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, öğrenmeyi,araştırma yapmayı, yazmayı ve yazdıklarımı sizinle paylaşmayı çok seviyorum. Yazdıklarımı okumak için Moblobi.com’daki köşeme bekliyorum: https://moblobi.com/author/sude-ozcan/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı