Yoksa Siz de mi Şifrenizi Unutuyorsunuz? - Moblobi.com
Yaşam

Yoksa Siz de mi Şifrenizi Unutuyorsunuz?


Sosyal medya platformu üzerinden açılan binlerce hesap ve unutulan bir o kadar da şifre. Bu durum size de tanıdık geldi değil mi? İnsanlık karabasanı olarak bir benzetme yapabileceğimiz şifreunutma dramı artık ortadan kalkacak.

Beyin Dalgalarınız Şifrenizi Söylüyor!

Şifrenizi sizde sık sık unutuyorsanız sizler için müjdeli bir haber geldi. Elektroansefalografi kulaklıkları sayesinde şifreleri unutma durumu yakın bir gelecekte ortadan kalkacak. Beyin dalgalarını ölçen kimlik doğrulama sistemiyle parolaları alternatif biyometrik ölçümler haline gelecek.

Peki bu yöntem nasıl çalışacak diye sorarsanız, hemen yanıtlayalım: Elektroansefalografi yani diğer bir ifadeyle EEG, beynimizdeki dalgalanmamaların aktivitesinin elektriksel bir işlemle ölçme sistemine dayanıyor. Beyindeki yapılar şiddetli olarak elektrik üreten dalgaları düzenli bir sistemle aralıklarla yayıyor. New Scientist’te yayında olan bazı haberlere göre yeni bir şifreoluşturmak veya istemek yerine unutkan olan kullanıcılar için bilgisayarlar tarafından bir kelime dizisi gösterilerek elektroansefalografikulaklığı aracılığıyla tepkinin doğruluğu incelenebiliyor.

Peki doğruluk oranı kaç? Beynimiz hangi durumdayken yanlış şifre verebilir?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
123Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı