Yoksa Siz de mi Şifrenizi Unutuyorsunuz?

Sosyal medya platformu üzerinden açılan binlerce hesap ve unutulan bir o kadar da şifre. Bu durum size de tanıdık geldi değil mi? İnsanlık karabasanı olarak bir benzetme yapabileceğimiz şifre unutma dramı artık ortadan kalkacak.

Beyin Dalgalarınız Şifrenizi Söylüyor!

Şifrenizi sizde sık sık unutuyorsanız sizler için müjdeli bir haber geldi. Elektroansefalografi kulaklıkları sayesinde şifreleri unutma durumu yakın bir gelecekte ortadan kalkacak. Beyin dalgalarını ölçen kimlik doğrulama sistemiyle parolaları alternatif biyometrik ölçümler haline gelecek.

Peki bu yöntem nasıl çalışacak diye sorarsanız, hemen yanıtlayalım: Elektroansefalografi yani diğer bir ifadeyle EEG, beynimizdeki dalgalanmamaların aktivitesinin elektriksel bir işlemle ölçme sistemine dayanıyor. Beyindeki yapılar şiddetli olarak elektrik üreten dalgaları düzenli bir sistemle aralıklarla yayıyor. New Scientist’te yayında olan bazı haberlere göre yeni bir şifre oluşturmak veya istemek yerine unutkan olan kullanıcılar için bilgisayarlar tarafından bir kelime dizisi gösterilerek elektroansefalografi kulaklığı aracılığıyla tepkinin doğruluğu incelenebiliyor.

Peki doğruluk oranı kaç? Beynimiz hangi durumdayken yanlış şifre verebilir?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı