Yaşam

Yoksa Siz de Fomo Musunuz?

Fomo kişiyi ele geçiren bir hastalık beş dakikada bir Instagram‘ı kontrol etmek, Twitter ve Whatsapp’da dönen muhabbetleri kaçırmamak için araba kullanırken telefonlara bakmak, arkadaşlarınızla muhabbet etmek için buluştuğunuz yerlerde herkesin elindeki telefondan Instagram‘ını kontrol etmesi verilebilecek en güzel örneklerden sadece birkaçıdır. Yapılan araştırmalara göre insanların büyük bir çoğunluğu günlük olarak biriken bilgilere ya da vizyona giren filmlere yetişememekten dert yanmaktadır. Fomonun en büyük tetikçisi kim dersiniz? Tabiki de Instagram bu sağlıksız sanal iletişim ortamı kişiyi gerçek hayattan adeta koparıyor.

Sabah uyandığınız zaman ilk yaptığınız şey ne? Normal olan elimizi yüzümüzü yıkamamız ama öyle değil şartlar değişti ilk önce sosyal medya hesaplarınıza bakıyorsunuz kaç beğeni gelmiş vs. Özellikle sosyal medya kullanan bireylerdeki kaygı ve endişe durumu fomo’yu işaret ediyor. Bugün geldiğimiz noktada neredeyse Descartes’in o meşhur lafı “düşünüyorum öyleyse varım” ifadesi yerini paylaşmayı seviyorum, paylaşıyorum öyleyse varım gibi sevimli olmayan ifadeler haline dönüştü. İnsanlar düşünmek yerine düşünmeden paylaşmayı seçti biz ise bu paylaşımları anlamaya çalıştık. Ama ne kadar anladık orası hiçbir zaman kesinleşmedi.

Peki siz Fomo hakkında neler düşünüyorsunuz, yorum kısmından paylaşın!


Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesini Moblobi.com’da takipte kalın 

Zeynepcan’ın Dijital Dünyası köşesindeki tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Zeynepcan Sarıçiçek’i daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videosunu izleyebilirsiniz 

Moblobi.com yazarlarından Zeynepcan’ı Linkedin’de takip etmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Önceki sayfa 1 2
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı