Yoksa Siz de Fomo Musunuz?

Evet yanlış duymadınız Fomo… Peki Fomo nedir? Ne anlama gelir?

Fomo bir şeyleri kaçırma korkusudur. Türk dijital kullanıcıları günde yüz elli kez telefonlarını kontrol etmektedirler. İlk başlarda insanlar bu sanal sürece alışmaya başlıyor. Daha sonra tereddüt ediyoruz, deniyoruz, tekrarlıyoruz, öğreniyoruz ve alışıyoruz tüm bunlar bize fomo’yu getiriyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların sosyal ve iletişim deneyimleri yüz yüze olmaktan ziyade dijital bir forma dönüştü. Bir tarafta modern teknolojiler insanlara eşsiz bir deneyim sunuyor. Bir diğer tarafta ise aracılı olan bu iletişim internete ihtiyacı arttırıyor. Sürekli olarak çevrimiçi olma ihtiyacı, telefonlarımızdan kopamama hali beraberinde bizleri fomo’ya sürüklüyor.

Sosyal medya hastalığı olarak da bilinen fomo aslında farkında olmasak da hepimizin içinde bulunduğu bir hastalık. İnternete erişiminizin olmadığı zamanlarda Facebook veya Instagramda ki insanların daha çok eğlendiğini ve sizin bir şeyler kaçırdığınızı düşünüyorsanız siz de artık Fomo’su olan insanlar grubundasınız demektir. Buna karşın bu tür sanal iletişim bağımlılığı insanları internete bağımlı bir hale getirdi diyebilriz. Online mecralara yönelik bu bağlılık kişi internete giremediğinde psikolojik bir boyata taşınıyor.

Peki Fomo olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı