Yapay Zeka Bu Mesleklere İhtiyaç Duyuyor!

Günümüzde çok fazla yer edinen yapay zeka teknolojisi şirketler için kazanç kapısı açmasının yanında yeni meslek kapılarını da aralıyor. Bu uygulamaları operasyonel süreçlere entegre etmenin yanısıra şirketler yeni meslekler için yeniliğe açılmış durumda. Bu meslekler teknoloji uygulamalarından doğan belirli ihtiyaçlara göre belirleniyor. Yapay zeka teknolojilerini, iş süreçlerine entegre etmek isteyen bu şirketlerde 5 yeni meslek öne çıkmış durumda. Dolayısıyla bu şirketlerin İnsan kaynakları birimleri ise bu 5 yeni mesleğe ait kadrolar açmaya başladı bile…

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi olan KPMG, Hesaplama Teknoloji Endüstrisi Birliği yani CompTIA ‘nın paylaştığı verilere dikkat çekiyor. Buna göre 2018 yılının Ocak ve Eylül ayları arasında henüz doğuş sürecinde olan teknolojik mesleklere talep yüzde 63 artmış durumda. Talep göre bu meslekler arasında “yapay zeka uzmanları” ilk sıralarda yer alıyor.

KPMG, yapay zeka teknolojilerini iş süreçlerine entegre eden şirketlerde 5 yeni mesleğin ön plana çıktığını açıkladı. İşte şirketlerin özellikle yapay zeka projelerinde görevlendirdiği ekipler içerisinde yer alan o meslekler:

1- Yapay zeka mimarı:

Bu konuda uzmanlaşan bireyler şirketlerin tüm iş süreçlerini inceledikten sonra yapay zekanın nerede ve ne şekilde konumlandırılacağını ve nerelerde hangi görevleri üstleneceğine karar veren bir meslek grubunu oluşturuyor. Ayrıca yapay zeka kullanımının performanslara ne gibi etki ettiğini ve bunları değerlendirme işlevini üstleniyor. Yapay zeka mimarının asıl yapması gereken iş ise bu verilerin ve bilgilerin optimize edilmesi.

2- Yapay zeka ürün yöneticisi:

Mimarlara yakın olan yapay zeka ürün yöneticisi mesleğindeki yöneticiler faklı gruplar arasında irtibat kurup bu  geçişte sorun yaşanmaması için uğraş veriyorlar. İnsan kaynaklarıyla da temasta olan yöneticiler en iyi performansı alabilmek için gerekli değişikliklerin yapılması için ellerinden geleni yapıyorlar.

3- Veri bilimci:

Her geçen gün artmakta olan veriler ve oluşan veri yığınları arasından gerekli olanları ayıklayarak bunlar arasından en anlamlı olanları çıkarırlar; bu sebeple de veri bilimcilere her zaman ihtiyacımız olacağı açık.

Yapay zekanın ihtiyaç duyacağı diğer meslekler hangileri? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı