Yalın Girişimcilik, Riskleri Azaltıyor Mu? - Moblobi.com
Yaşam

Yalın Girişimcilik, Riskleri Azaltıyor Mu?


Bir işletme sahibi başarılı bir şirket ve ürün yaratmak isterse, kilit görevleri farklı riskleri azaltmaktır. Girişimcilik kesinlikle riskli bir iştir ve girişimcilerin temel görevlerinden biri de sistematik ve kademeli olarak risklerden kurtulmaktır. Bunun anahtarı, bir ürün geliştirirken girişimcilerin önce en büyük riske odaklanmasıdır.

Girişimcilerin en büyük riski, kimsenin satın almayı sevmediği bir ürün oluşturmalarıdır. Girişimciler, genellikle müşteri segmentiyle ilgili olarak yalnızca bir önseziye sahiptirler.

Sadece girişimcilerin marifetinden dolayı, çok hızlı bir şekilde bir çözüm üretmek ve müşteri segmentini veya tüm iş modelini çok erken seçmek başarısızlığa neden olabilir. Sağlam bir strateji, iyi plan ve pazarlama planlarının uygulanması ilk bakışta doğru strateji gibi gözüküyor olsa da bunlar genellikle büyük şirketlerin sahip oldukları şeylerdir. Bununla birlikte, bu tür geleneksel araçları yeni oluşturulan şirketlere uygulamak mantıklı değildir, sebebi ise belirsizliklerdir… Belirsizlikler ne kadar büyük olursa, geleceği tahmin etmek de o kadar zor olur.

Girişimcilerin temel görevi; hangi ürünü hangi amaçla yapması gerektiğini öğrenmesidir ve müşterilerin ödemeyi yapmaya hazır oldukları ve kısa sürede üretebilecekleri ürünleri test etmiş olmasıdır.

Yalın girişimcilik, yenilikçi ürünlerin geliştirilmesine yönelik yeni bir görünüm olup, müşterilerin isteklerine yönelik yeni anlayışlara dayanan ve aynı zamanda iş ekibinin büyük vizyonları veya yüksek hırsları da dahil olmak üzere ürün geliştirmenin hızlı tekrarlarını vurgular.

Günümüz ekonomisinde, üretilebilecek yeterli araç olduğu için hemen hemen her ürünün yaratılabilmesi için artık “yapılabilir mi?” sorusu hayati önem taşımıyor. Modern ekonomideki daha önemli sorular, belirli bir ürünün oluşturulması gerekip gerekmediğini ve ürünlerin etrafında uzun vadeli sürdürülebilir bir iş modeli inşa etmenin mümkün olup olmadığıdır.

Gelişmiş ülkelerin imalat kapasiteleri, piyasanın gerçekten istediği bilgiye kıyasla daha büyük ve daha gelişmiş. Üretim kapasiteleri, aklınıza gelebilecek her şeyi üretebileceğiniz noktaya ulaştığından, yeni hizmetler veya ürünler üretip imal edip edemeyeceğiniz sorusu ön planda değil, bunun yerine bunu yapmak için mantıklı veya karlı olup olmadığı sorusu.

Yalın girişimcilik ile startuplar; piyasaya, müşterilere ve sorunlarına ilişkin girişimcinin varsayımlarını veya iş ekibinin doğru olup olmadığını test ederken; kalıpları dener, keşfeder ve ölçer.

Müşteriler, ürünü bir başarı öyküsü haline getirir. Oysa ki ürünleri satın almaya hazır müşterilerimiz olmadan, yenilikçi fikirlerin veya ürünün ne kadar uygun olduğu önemli değildir. Bununla birlikte, daha büyük belirsizliklerin yalnızca uzun vadeli iş planlamasında zorluklar ve dezavantajlar getirmediği konusunda da önemli bir farkındalık olmalıdır. Çünkü genellikle yenilik ve belirsizlik el ele gider…

İlk olmadan, ikincisi için fırsat yok. Yıkıcı yenilikler, nihai ürünlerin, pazarlamanın, değer tekliflerinin, fiyatların ve satış kanallarının en fazla bilinçli varsayımlarda bulunduğu, ancak bilinmeyenlerin olduğu bir ortamda gerçekleşebilirler.

Yalın Girişimcilik ​​nedir?

Yalın girişimcilik, girişiminizi yönetmek ve oluşturmak için bilimsel bir yaklaşım önerir ve arzulanan ürünü müşterinin eline daha çabuk sunar. Yalın girişimcilik ​​yöntemi, girişiminizi nasıl yönlendirileceğiniz ve en uygun hızlanma ile nasıl büyümeniz gerektiğini öğretir. Bu, özellikle yeni bir ürün geliştirmeyi düşünen girişimler için ilkeli bir yaklaşımdır.

Birçok başlangıç, insanların beğenisini kazanan ürünler için bir fikirle başlar.. Ardından, ürünü potansiyel müşterilere çok basit bir şekilde göstermeksizin mükemmelleştiren aylar veya yıllar harcanır. Oysa ki müşterilerden geniş bir kitleye ulaşılabilmesi için, ürünün istisnai olup olmadığının yanı sıra potansiyel müşterilerle de konuşulmalıdır.

-Belirsizliğin Ortadan Kaldırılması

Yalın girişimcilik ​​yaklaşımının kullanılmasıyla şirketler, vizyonu sürekli test etme araçları sağlayarak karmaşa değil düzen oluşturabilir. Bu aslında, basitçe daha az para harcamak demek değildir ya da ucuza başarısız olma veya hızlı başarısızlıkla ilgili de değildir. Yalın girişimcilikle yapılmış her şey ve her adım aslında süreci koymakla, yani ürünün geliştirilmesinde bir metodoloji ile ilgilidir.

-Daha Akıllı Çalış

Yalın girişimcilik metodolojisi, her girişimde soruları cevaplamaya çalışan büyük bir deney olduğunu önermektedir. Soru, ürünü inşa etme olasılığı ile ilgili değildir. Bunun yerine, soru, hizmet ve ürünlerin etrafında sürdürülebilir bir iş kurmak olmalıdır. Bu deney sadece teorik bir sorudur ve ilk üründür.

Başarılıysa, yöneticinin kendisiyle veya kampanyasıyla başlaması, erken benimseyenlere üye olması, çalışanların her deneye veya tekrarlamaya eklenmesi ve bir ürün yaratmaya başlamasına olanak tanır. Ürününüzün yaygın olarak dağıtılmaya hazırlandığı zaman ise size müşteri kuracaktır. Gerçek sorunları çözmüş ve ne yapılması gerektiği konusunda detaylı özellikler sunmuş olacaktır.

-Bir MVP oluştur

MVP (Minimum Viable Product) startup ​​tanımının merkezindedir. Aslında, bu startup ​​metodolojisinin temel bileşeni, bir geri bildirim döngüsü oluşturmak, öğrenmek ve ölçmektir. İlk adım, mümkün olan en kısa sürede öğrenme sürecini başlatmak için çözülmesi gereken sorunun belirlenmesi ve MVP’nin veya asgari uygulanabilir ürünün geliştirilmesidir. MVP; öğrenme ve ölçümü içerir ve sebep-sonuç hakkında sorular göstermenize izin verecek bazı önlenebilir ölçütler içerir.

Startuplar, aynı zamanda, çalışabileceğiniz ve yol boyunca sorunları çözebilecek sorular soran Five Whys olarak bilinen bir araştırma geliştirme yöntemini de kullanabilir. Bu öğrenme ve ölçme süreci doğru bir şekilde yapılırsa, şirketin iş modeli sürücüsünü taşıması da belli olacaktır. Değilse, büyümenin, stratejinin ve ürünün motoru ile ilgili yeni temel hipotezleri test etmek için pivotlamanın veya yapısal seyrini düzeltmenin zamanı gelmiş demektir.

-Onaylanmış Öğrenme

İmalat söz konusu olduğunda, ilerleme temelde birinci sınıf kalite mallarının üretimi ile ölçülür. Yalın girişimcilik için kaydedilen ilerleme birimi doğrulanmış öğrenme olup aşırı belirsizliğe gömülmüş olan ilerlemeyi göstermek için titiz bir yöntemdir.

Girişimciler “onaylanmış öğrenme”yi kucakladığında, geliştirme süreci önemli ölçüde küçülebilir. İnşa edilecek doğru şeyi belirlemeye konsantre olduklarında; müşterilerin beğendiği ve ödeyeceği şeyi tespit edebilir ve böylece ürün beta sürümünün şirketin yönünü değiştirmesini beklemek için aylarca harcama yapmazlar. Bunun yerine planlarınızı kademeli olarak uyarlayabilirler.

Yalın Girişimcilik ​​İlkeleri

Yalın girişimcilik ​​bugünün dünyasında olağanüstü hale geldi. Şimdi startup ​​endüstrisinde en iyi şirketleri fikirlerden kurmanın etkili metodolojisi. İşte yalın girişimcilik ​​sürecinde yer alan temel ilkeler:

-Girişimcilik Yönetimdir

Startup ​​şirketinin kurumsallaşmasına dayanır. Her girişim ​​sadece ürünleri değildir. Kurumlar, kurumları yönetmenin yollarını size öğreten kurumlardır. Günümüzde yeni kurulan işletmeleri yönetme yöntemlerinin bağlama yönelik olması gerekir. Girişimleri, yöntemin girişim ​​için özelleştirileceği şekilde yönetmeniz gerekir.

-Girişimci Her Yerdedir

Yalın girişimcilikte bu ilke aslında, girişimcilerin her yerde bulunabilmesidir ve girişim ​​olarak kabul edilmesi için bir garajda başlamanıza dahi gerek yoktur. Bu günlerde, herkes, büyük şirketlerin çoğunun bir garajda başladığını ve orada çalıştığını ve yeni teşebbüsler olarak tanıdıklarını biliyor. Bununla birlikte, günümüzde yeni başlayan şirketler sadece garajda çalışmaktan ibaret değil .

Büyük düşünmelisin, ancak küçük başlamalısın. Bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız, nereden isterseniz başlayın ve devam edin.

-Onaylanmış Öğrenme

Yalın girişim ​​tanımlaması aslında öğrenme sürecine dayanır. Öğrenme yönü, şirketinizi oluşturmak için güvenilir bir yoldur. İspatlanmış varsayım, müşterilerin gayretli ve sürekli olarak ürünleri beğenisine sunduktan sonra ve ürün üretme vakitlerini harcadıktan sonra, tüm süreçten sonra gelen nihai ürünler konusunda kesinlikle yanlış gitmemesidir.

-Kurmak, Ölçmek ve Öğrenmek

Yalın girişimcilikteki en önemli ilkelerden biri kurmak, ölçmek ve öğrenmek ilkesidir… Büyük bir şirket yaratma süreci basit değildir. Bu prensip, MVP’nizi veya asgari yaşayabilir ürününüzü oluşturmak için rehberlik edecek ve bu MVP ayarında şirketinizi kuruluşuna yol gösterecek. Tabii ki, öncelikle piyasa ve ürünü kullanan kişilerin ölçümlerini ve etkilerini değerlendirmelisiniz. Bu ilke öncelikle bir yapı kurma sürecidir, ürünün tüketicilere ve pazardaki etkilerini ölçer. Daha sonra ölçtüğünüz metrikleri göz önünde bulundurarak öğrenmenizi ve her birini tek tek inşa etmenizi sağlar.

-İnovasyon Muhasebesi

Bir girişim ​​söz konusu olduğunda, muhasebe seviyeleri sadece gelirleri, kârları, satışları ve kayıpları belgeleyen mali bazlı değil aynı zamanda yalın girişimin ne ifade ettiğini, ilerlemenin nasıl ölçüleceğini, önceliklendirileceğini de belirlemeli ve bu açıdan alınan verilerçalışma ve kilometre taşları oluşturma için kullanılmalıdır.

Bu tür muhasebe “inovasyon muhasebesi” olarak bilinir. Sorunları çözmek için yaratıcı yollar bu muhasebe ile belirlenir. Bunun, girişimcileri hesap verebilir tuttuğu gerekçesiyle, özellikle de önyükleme yaparken ve hiç yatırımcı olmadığında esas teşkil edecektir.

Yalın Girişimcilik’in Ana Faydası Nedir?

Yalın girişimcilik, müşterileri ile organik bir seviyede etkileşimde bulunmayı ve böylece daha net ve ilgi çekici çerçevelere sahip olmayı sağlar. MVP’nin veya prototipin çalışıp çalışmayacağını test ettikleri için maksimum son ürünün şekillendirilmesine yardımcı olur. Ayrıca, her girişimcinin bütçeleri ve kaynakları ile stratejik ve zayıf yönlerini de öğretir.

 

Pivot hakkında bilmeniz gerekenler

Her şeyden önce, Pivot, başarısız olduğunuz anlamına gelmez, değiştirmeniz ve durdurmanız gereken bazı özellikler olduğunu gösterir. Girişimcilerin kabul ettikleri en zor şeylerden biri, iş konseptinin işe yaramadığını kabul etmek ve bunları durdurmak zorunda kaldıklarını bilmektir. Ne zaman durmanız gerektiğini bilmek uzun vadede hasarı önlemek ve gerektiğinde yeni yol tarifleri bulmak için önemlidir.

Çoğu durumda pivot, ürün özelliklerinden birinin pazar eğilimlerini ayarlamasını gerektirdiği anlamına gelebilir. Aynı şey, müşteri geribildirimi elde etmenizin ardından da ortaya çıkabilir, pazarlama stratejisini değiştirmeniz ve özellikler eklemeniz gerektiğine karar verirebilirsiniz.

Yalın Başlangıç ​​hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler

Çok esnek olmalı ve işinizi kurmak için yalın girişimcilik ​​yaparken belirsizliklerle yüzleşmeye hazırlanmalısınız. Yalın olmak, her girişimci için çok önemli bir alışkanlık ve bir zorunluluktur. Fikrinizle inat etmenin yanı sıra asla gururlu olmayın; aksine, geribildirim dinleyin ve gerekirse frene basın. Yalın girşimcilik aslında en basit hali ile bir “geribildirim”dir.

-Kurumsal İnovasyon Ekipleri, Yeni Ürünler ve Yalın Girişimcilik

Yalın girişimcilik ​​metodolojisi sıklıkla yüksek büyüme hızındaki yeni başlayan firmalar tarafından kullanılırken; yinelemeli inşa, ölçme ve öğrenme süreci olan kurumsal firmalar veya teknoloji girişimcileri arasında çok popüler hale geldi; hatta kurumsal firmalarını inovasyon ekiplerinin kavramlarını test etmeleri için iyi bir çerçeve haline getirdi. Samsung, ING ve GE gibi şirketlerin bu metodolojiyi benimsemelerinin nedeni budur .

Ürün geliştirme müşteri odaklı bir süreçtir. Çünkü ürünler müşteri sorunlarını çözmek için yapılır. Şirket büyüdükçe, dinlemenin yanı sıra müşterilerle konuşmayı unutmaya başlayabilir. Bununla birlikte, merkezi faaliyetlerle sürekli aynı tonda ürün geliştirmeyi sürdürebilir. Yalın girişimcilik ile şirketlerin attığı adımlar ise onları bu süreçlerden kurtarabilir. Örneğin; 1892’de kurulan GE, Thomas Edison tarafından kuruldu ve daha önce General Electric olarak anıldı. Geçen yıl 140 milyar dolar ciro elde eden GE, halen endüstriyel kahramanlığıyla ünlüdür ancak dahili olarak, daha ucuz, daha iyi, daha akıllı ve daha hızlı ürünler üretmenin yollarını araştırmaktadır. Şirket, FastWorks’ü daha modern bir girişim​​gibi davranmasını sağlamak için yaptı. Yalın girişimcilik ​​programı, özel ekipler oluşturma, müşteri doğrulama ve MVP’yi yineleme üzerine odaklandırdı.

GE, FastWorks’ü, yüzlerce işletme liderini, yalın girişimcilik ​​metodolojisi altında eğiterek, yöneticilere danışmanlık yapmaktan ve projeleri onaylayan büyüme kurullarının liderliğindeki adım prosesini kullanarak tonlarca projeyi başlatan 150 antrenör ekibi oluşturarak başlattı.

SharkTank adlı televizyon programında, bunu yaşayan bazılarının söylediklerine göre: Proje fikri umutlu mu, iş birimindeki büyüme tahtası nasıl gibi fikir hakkında geri bildirimleri bu sayede aldı ve buna göre ret ya da onay verdi. Reddetme çizginin sonu değildir, ancak bir sürü fikir, yeşil ışığı almadan önce farklı iterasyonları alır.

Prototip planının yeniden düzenlenmesi, öngörülen maliyetlerin azaltılması veya yönetim kurulunun kazanan projelere sahip olması için gerekli bulduğu bir şey olabilir. FastWorks piyasaya sunulduğundan beri, GE, sıklıkla müşteri geri bildirimlerini dahil ederek, her projede milyonlarca dolar tasarruf sağladı. Geçmiş yıllarda, ürünün kapıdan çıkarılması beş ile altı yıl almış olabilirken, günümüzde, aynı ürün, kullanıcı geribildirimine dayanarak düzinelerce iterasyon ile bir yılda başlatılabilir.

GE, bölünmelerden birinde geliştirme maliyetini yüzde altmışa düşürmeyi ve müşterinin geçerliliğini kullanma süresini yüzde seksen oranında azaltmayı başardı. GE, programı dünyadaki farklı ülkelerdeki yüz binlerce çalışanına da uygulamaya hazırlanıyor.

-İç Büyümeyi Hızlandırma ve Ortakları Bulma

GE gibi ING de, ürün çözümleri ve ürün geliştirme yöntemleri için yalın girişimcilik yöntemleri kullanıyor. ING Innovation Studio, fikirden MVP’ye, yalın ​​metodolojilerini kullanarak yeni formüller geliştiriyor.

-Yalın Girişimcilik ​​ile Yanlış Olabilecek Şeyler Nelerdir?

Yalın başlangıç, toptan bir değiştirici değil, bunun yerine girişimci davranışların uyarlanmasıdır. Kurumsal herhangi bir sorunla karşı karşıya kalındığında, yalın başlangıç ​​metodolojisi şirketler için uygun olmayabilir.

Özetle…

Yalın girişimcilik, bir büyü değil; hızlı bir yineleme süreci olup, mümkün olan en kısa sürede bir MVP üretmek; pazarı test ederek; ürününüzü, servisinizi veya başlangıç ​​işleminizi mümkün olan en kısa sürede başlatmak için bir yöntem…

Yeni başlayanların başarısız olmasının başlıca nedenlerinden biri, kimsenin istemediği bir ürün oluşturmasıdır. Yalın başlangıç ​​ilkeleri bunu önleyebilir. Kusursuz hale getirmek için aylarca bir ürün yapmak yerine minimum gereksinim (MVP) ile mümkün olan en hızlı şekilde basit bir ürün başlatmak ve pazarı test etmek daha iyi olabilir. Amaç, ürününüzü daha kullanıcı merkezli hale getirmek ve insanların ihtiyaçlarına göre adapte olabilmek için geribildirim almaktır.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı