Yakın Gelecekte Belki de Bir Robot Size Aşık Olabilir!

Bilim adamları robotların kendilerini aşık hissetmeleri için gerekli olan formülü bulduklarına inanıyorlar. Gelecekte robotların neye benzeyecek dedi ya da neler yapabileceklerine yönelik tartışmalar sürüyor özellikle yapay zekanın gelişmesi ve çok hızlı bir şekilde robotlara insanımıza özellikler kazandırılması kimi zaman insanları korkutuyor ancak bir o kadar da ilginç görünüyor ve ilgi çekiyor.

Tayvan Ulusal Taipei Üniversitesi’ndeki Yapay Zeka ve Robotik Teknoloji Laboratuarı, insanların davranışlarına göre duygusal tepki verebilecek bir makine kurdu. “Lovotics” olarak adlandırılan makine,  dokunmatik sensörler,  mikrofonlar ve hoparlörlerden oluşuyor. Donanımı ve görünümü her ne kadar çok ileri teknoloji ile donatılmış ya da çok heyecan verici olmasa da bize bazı verileri iletecek gibi görünüyor.

Makine şimdiye kadar yapılanlardan biraz daha tuhaf bir yapay zekayı barındırıyor. Çünkü bu robot birtakım dijital hormonlar içeriyor. Robot ortaya çıkaranlar,  insanların verdiği duygusal tepkilerin hormonlardan ileri geldiği fikrinden hareketle, Lovotics de yapay hormonları ve ortaya çıkaracakları tepkileri test ediyor. Bu dijital hormonlar Biyolojik ve duygusal hormonlardan oluşuyor. Melatonin, norepinefrin, epinefrin, oreksin ve ghrelin gibi biyolojik hormonlar, uyuşukluk, tansiyon, kan şekeri, kalp atımı ve hızı ve insanlardaki iştah gibi şeyleri düzenlerken; heyecan ve uyanıklık için dopamin, mutluluk ve gerginlik için serotonin, esenlik hissi için endorfin; güven, empati ve sevgi için oksitosin gibi duygusal hormonlar da duygusal durumları yönetiyor. Örneğin sevdiklerimizle etkileşime girdiğimizde oksitosin hormonundaki seviye artar. Bu gibi pek çok senaryo da Lovatics’in içindeki bu yapay zekada simüle edildi. Robot görsel işitsel ve dokunsal tepkilere işleyerek kullanıcının kendine nasıl davrandığını ortaya koyuyor. Davranışı kategorize ediyor, tekrarlanan bir davranış mı  bu gibi verileri de analiz ediyor.  Daha sonra kendisine yüklenen  dijital hormonları da  kullanarak  davranış ortaya koyuyor.  Bunun dışında kullanıcılarını tanıyabiliyor, Aralarında ayrım yapabiliyor.

Henüz gerçeğe dönüşmemiş tepkiler veren ancak üzerinde çalışmalar süren robot için yaratıcıları “Belki bir gün gerçeğe dönüşebilir” mesajını vermeyi de unutmuyor.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı