Work 3.0 Devrimine Hazır Olun, Evlerimiz İşyerimiz Oluyor!

Work 3.0 kapıda, çalışma hayatı değişiyor, bağımsız çalışan yani freelance çalışanların sayısı tam zamanlı çalışanlardan çok daha fazla olacak… Öğrenen makinelerin hayatımıza girmesi hem günlük hayatta kullandığımız pek çok cihazı hem de iş yapış şekillerimizi çoktan değiştirdi. Bu makinelerin karar verme mekanizmalarında yer alması sonrasında ise çok daha fazla şey değişiyor olacak.

Yalnızca 3 yıl sonra makinelerin bu mekanizmalarda yüzde 10 daha fazla yer alacağı ise beklentiler arasında. Böyle bir durumda elbette ki iş yapış biçimlerimiz çok daha fazla etkileniyor olacak. Hatta şirketlerin yarısının 2022 yılına kadar tam zamanlı personel sayısında azaltmaya gideceği ve artık bağımsız çalışanların olacağı beklenenler arasında. Bu devrime Work 3.0 deniyor. Yani yeni trend bağımsız çalışma olacak. 

Sanaluzman genel müdürü Niyazi Bekiroğlu, Endüstri 4.0 İş dünyasının artık değişmiş olduğunu ve geleceğin iş dünyası ile ilgili farklı kaygıların ortaya çıktığını belirtiyor. İşte detaylar…

Dünya Ekonomik Forumu’nun yaptığı araştırmaya bakacak olursak şirketlerin yüzde 50 sinin önümüzdeki 3 yıl içerisinde tam zamanlı personel sayısında azaltmaya gideceği öngörülüyor. bundan sonraki dönemde yeni iş dünyası proje bazlı çalışma sistemine kapısını açıyor olacak, bağımsız çalışanlar çoğalacak. Dolayısı ile robotların işimizi elimizden alacağı ve işsiz kalacağınız yönünde kaygılar oluşturmak yerine; yeni iş hayatının getirdiği bu iş yapış biçimlerindeki değişime adapte olmalıyız.

Gelecekteki yetenek savaşı şirketler arasında olmayacak. Üniversite kampüsleri ve şehirler arasında gerçekleşecek. Artık yeteneği ve yetkinliğin ön plana çıktığı bir dönem başlıyor olacak. 2027 yılına gelindiğinde Amerika’daki çalışan toplam nüfusun yüzde 50’sinden fazlasının kontrata dayalı serbest çalışanlardan oluşması bekleniyor. Okullarda bu değişime ayak uydurabilmek adına kendilerini bilgisayar tabanlı eğitimlerle bu yeni sistemi hazırlıyorlar.

Bilginin toplanması ve işlenmesi noktasında artık insanlar çalışmayacak ve bu alanda makinelerin etkisi daha da artacak. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde yani 2022 yılına kadar nesnelerin internetinin kurumlarda yüzde 75 oranında kullanılıyor olacağı tahmin ediliyor. Dış ticaretin yüzde atmışlar seviyesini çıkacağı ve makine öğreniminin de yüzde 70’ler seviyesinde olacağı  öngörülüyor. Bizim de bu sürece uyum sağlamak istiyorsak Elbette ki bu süre içerisinde bunları kullanabilecek yeteneklere sahip olmalıyız.

Peki hangi ülkelerde iş yapmak mümkün olacak? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı