Westword Sevenlerin İzleyebileceği 10 Yapay Zeka Dizisi!

Yapay zeka ve insan arasındaki ilişkiyi anlatan Westworld dizisini beğenenler için; robotlar, insan ve teknoloji konulu 10 yapay zeka dizisi, haberimizde...

Westworld, yapay zeka ve insan arasındaki ilişkiyi geniş izleyici kitlesine ulaşmayı başarmış bilim kurgu dizilerinden biri. İzleyen herkes yapay zekanın gelecekte neler yapabileceğine dair bazı düşüncelere sürükleniyor. Westworld dizisini beğenenler için, insan ve robotları konu alan farklı yapay zeka dizileri de mevcut. İzleyebileceğiniz 10 yapay zeka dizisi, haberimizde…

Westworld sevenler için 10 yapay zeka dizisi:

1- Person of Interest

Person of Interest, yapay zekanın insanlığa ve dünyaya faydalı olabileceğini anlatmaya çalışan aksiyon dolu bir bilim kurgu dizisi. Dizide yazılımcı ve CIA ajanının geliştirdiği bir makine var. Bu makine ile  olası terör ve suç olayları öngörülerek; suçu önlemek adına bir mücadele veriliyor.

2- Orphan Black

Orphan Black, Sarah adlı karakteri uyuşturucu satıcılığı yaparak yasa dışı işlerle yaşamını sürdürmesini konu alıyor. Dizide Sarah yasa dışı işlerden kurtulmak ve normal bir hayat sürme kararı alıyor. Ancak Sarah bu kararın ardından bir klona bağlı olduğunu öğreniyor ve hayat mücadelesi başlıyor.

3- Humans

Real Humans dizisinden uyarlanan Humans’da robotların insan bilinci üzerindeki etkisini, yapay zeka, gerçek dünya ve insanlara ne düzeyde hizmet ettiği konu alınıyor. Aynı zamanda, yapay zeka toplumsal alana uyum sağladı mı ve yapay zeka ile donatılmış robotlar gelecekte toplumsal düzenini ne ölçüde değiştirebilirler gibi sorular üzerinde düşünmeye sürüklüyor.

4- Electric Dreams

Electric Dreams, tıpkı Black Mirror gibi her bölümde farklı bir konuyu yapay zeka ile harmanlayarak izleyiciyle buluşturuyor. Bilim kurgu dizisi olan Electric Dreams’in yazarıysa yine bilim kurgu yazarı olan Philip K. Dick…

5- Black Mirror

Günümüzde popüler toplumsal meseleleri konu olan Black Mirror, her bölümünde farklı bir eleştiriyle karşımıza çıkıyor. Dizi yapay zeka, gelecek teknolojiler ve insan arasındaki ilişkinin çeşitli yönlerini konu alan yapay zeka dizileri arasında. Özellikle günümüz tüketim toplumunun yarattığı insanı, yapay zeka üzerinden tartışıyor.

6- Battlestar Galactica

Battlestar Galactica adlı dizi, 12 koloniden oluşmuş gezegenlerde yaşayan insanların, Cylon adlı robotlarla süren yaşam mücadelesini konu alıyor. Yapay zeka hakkında felsefi düşünmeye sürükleyen bu bilim kurgu dizisinde tüketim toplumunun yarattığı dünya düzeni tema olarak işleniyor.

7- Caprica

Caprica, Battlestar Galactica dizisindeki Cylon robot ırkının yaradılış hikayesini konu alıyor. Dizi, fantastik biçimde aktarılsa da; ırk, din, inanç, politika hakkındaki tutumlarımızı yapay zeka üzerinden yansıtan yapay zeka dizileri arasında gösteriliyor.

8- Altered Carbon

Altered Carbon adlı dizi, insanların bilinçlerini yapay zeka sayesinde başka bedenlere aktararak ölümsüzleştirerek hayata gelebilmelerini konu alıyor. Ancak bilincin ölümsüzleştirilmesinin tüm insanlığı etkileyerek ahlaki değerleri değiştirmesi üzerine düşündürüyor. Dizi, eski ve başarılı bir asker olan Takeshi’nin çok önemli bir cinayeti çözmesi için yeni düzene sahip dünyaya gelmesi seçeneğiyle baş başa bırakılıyor.

9- Terminator: The Sarah Connor Chronicles

Dizi, John Cannor’ı korumak adına tasarlanmış T-900 model’in insana ait duygulara sahip bir yapay zeka ile geliştirilmiş. Tanıdığımız T-800 yani Arnold Schwarzenegger yerine T-900 modelin gelmesi yapay zekanın insana ait duygulara sahip olma olasılığının mümkünlüğü üzerine düşünmeye sürüklüyor.

10- Almost Human

Almost Human adlı dizi, 2048 yılında bilim ve teknolojinin çığır açtığı zamanlarda geçiyor. Faydalarının yanı sıra zararının ne boyutlara ulaştığını da gözler önüne seriyor. İleri teknolojinin yarattığı suç dünyasında polislerin suçların önüne geçebilmek adına yapay zeka ile işbirliği yapması gerektiğini vurguluyor.

Westworld izliyor muydunuz? Sizin bildiğiniz yapay zeka, robotlar ve teknoloji konulu diğer diziler hangileri? Yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Black Mirror Bandersnatch Filmindeki Gizli Sırlar!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • Yapay Zeka Gerçekte Olmayan İnsanlar Yarattı!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • IMDB Puanı En İyi 10 Netflix Dizisi!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı