Uzay Asansörüne Binmeye Hazır Mısınız?

Doğru duydunuz, uzay asansörü testleri başlıyor. Kendinizi bilim kurgu filminde hissedeceğiniz bu projeyi gelin daha yakından inceleyelim!

Aylar öncesinde, Japon şirketi olan Obayashi, 2050 yılına kadar inşa edilebilecek bir uzay asansörü projeleri olduğundan bahsetmişti. Şimdilerde ise bu asansörün testlerine başlayacaklarını duyurdu.Bu uzay asansörü, Dünya’dan 96 bin kilometre yüksekliğe ulaşacağı söyleniyor.

Roketler konusunda aktif girişimci olan Elon Musk, asansör fikrini desteklemiyor. Fakat Japon bilim insanları geleneksel yol olan roketlere karşı çıkarak, uzun yıllardır hayalini kurdukları uzay asansörü üzerinde çalışıyorlar.

Peki bu uzay asansörü nasıl olacak?

Bu asansör, Dünya’ya bağlı, esnek bir kablo üzerinde hareket edecek. Böylece kabine binecek insanlar ve yükler, yer çekiminin azaldığı bölgelerde bulunabilecek. Shizuoka Üniversitesi’ nden bazı bilim insanları, tamamen gerçekleştirmeden önce, asansörün minyatür boyutunu test edecekler.Araştırmacılar, Japon uzay ajansı olan JAXA ile birlikte önümüzdeki hafta Uluslararası Uzay İstasyonu’ nda uzay asansörünün minyatürünü uzaya gönderecekler.

Bu asansör ile yolculuk nasıl olacak, öncesinde çözülmesi gereken o önemli sorun nedir?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı