Üniversite’de Bilgisayar Mühendisliği seçilir mi ?

Moblobi.com olarak Üniversite seçimindeki gençlere tavsiye niteliğinde Bilgisayar Mühendisliğini masaya yatırmak istedik. Bildiğiniz gibi Moblobi.com mobil ve teknoloji odaklı bir portal. Her sene bilgisayar mühendisliği bölümlerinden onlarca gençle tanışıyoruz ve mezuniyetlerinde iş bulma ile ilgili süreçlerini birebir izliyoruz. Dolayısıyla şu an üniversitede bölüm seçme telaşında olan arkadaşlara da tavsiye niteliğinde tecrübelerimizi aktarmak istedik.

Son söyleyeceğimizi başta söyleyelim Bilgisayar Mühendisliği sevmeden ve masa başında çok uzun saatler oturmayı göze almadan yapılacak bir meslek değil. Mesleki  formasyonda 4 yıllık standart eğitimde size sadece bazı programlama dilleri giriş niteliğinde öğretiliyor. Bunlardan birkaç tanesini seçip uzmanlaşmak gerekiyor ki bu da ders dışında evde masabaşında çok uzun saatler çalışmak anlamına geliyor.

Dünyadaki yazılım konusundaki eğilim herşeyden biraz yerine, bir şeyden herşeye doğru evriliyor. Yani siz bilgisayar mühendisliği okurken bazı alanları seçip odağınızı oraya vermeniz gerekiyor. Şirketlerin asıl ihtiyacı spesifik bir konuda en iyi işgücüne en ucuza ulaşmaya çalışmak.

Özellikle Silikon Vadisinde de diplomadan ziyade gereken işi en iyi yapan yazılımcıyı bulmak hakim oldu. Bu da aslında Hindistan’daki okul okumamış ama aşırı zeki ve bir programlama dilinde deha olan 13-14 yaşında bir çocuğun  Silikon Vadisinde iş bulması ve sizin önünüze geçmesi demek.

Bilgisayar mühendislerinin bizce asıl odağını verebileceği alan girişimcilik. Daha üniversite yıllarında belki kampüs içindeki kuluçka merkezlerinden de faydalanarak  kendi yazılımlarını üretmeleri. ABD’deki birçok iyi girişimcinin daha mezun olmadan kendi işlerini kurduklarını unutmamak gerek. Start-up ekosistemi içerisinde Bilgisayar mühendisleri, İşletme İktisat gibi sosyal bilimler ağırlıklı taraflara göre çok daha avantajlı. Birçok İ.İ.B.F mezunu çok güzel bir fikrim var ama yazılım bilmiyorum derken, bilgisayar mühendisleri bir adım öne geçiyor.

Kısacası bilgisayar mühendisliğini bitiririm sonra da bir çok uluslu şirkette 5000-10.000 USD maaşla hemen işe girerim diyorsanız sizi rüyadan uyandıralım. Ancak bulmaca çözmeyi seviyorsanız, kendinizi sürekli algoritmalar içinde düşündüğünüzde bu size hobi gibi geliyorsa, uzun çalışma saatlerine dayanabilecekseniz uzun vadede daha fazla kazanabilirsiniz.

UNUTMAYIN BİR MESLEK GRUBUNDA BAŞARININ ANA KRİTERİ YETENEK VE HEVESİNİNİZİN İKİSİNİN DE BİREBİR O ALANDA OLMASI. Biri eksik olursa başarılı olmanız zorlaşır.

Üniversite ve bölüm seçme aşamasında kafası karışık olanlar her türlü sorusunu bize bilgi@moblobi.com adresinden sorabilir.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı