Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Merak Edilenler! - Moblobi.com
Yaşam

Uluslararası Uzay İstasyonu Hakkında Merak Edilenler!

Uluslararası uzay istasyonu çok mu büyük? Uzay istasyonunda astronotlar var mı? Haberimizde...


Uluslararası uzay istasyonu uzayda bulunan insan yapımı en büyük yapıtlardan biri. Hem çok büyük hem de çok parlak. Öyle ki gökyüzündeki en parlak üçüncü nesne olarak kabul ediliyor. Peki herkesin merak ettiği uzay istasyonu nedir? Uzay istasyonunu dünyadan görebilmek mümkün mü? Uzay istasyonu hakkında bilmeniz gereken ilginç bilgiler, haberimizde…

Uluslararası uzay istasyonu hakkında merak edilen gerçekler:

1- Uluslararası uzay istasyonu nedir?

Uluslararası uzay istasyonu (ISS) dünya yörüngesine insan eliyle inşa edilmiş en pahalı yapı. İstasyonun yapımı 120 milyar dolara mal olmuş. Ortalama bir evin 80 ila 90 metrekare büyüklüğünde olduğunu varsayarsak uluslararası uzay istasyonunun yaklaşık 96 adet ev büyüklüğünde olduğunu söyleyebiliriz; yani oldukça büyük. Uzay boşluğundaki bir toplu konut gibi olduğu düşünülebilir.

2- Uzay istasyonunun içinde neler var?

Uzay istasyonunda dönüşümlü olarak sürekli değişen en az 1 mürettebat yani 6 astronot görev yapıyor. Bu istasyonda astronotların elbette birçok işi var. Ayrıca her astronotun yatak odası ve mürettebatın araştırma yapabileceği laboratuvarlar da bulunuyor. Mürettebat ekibi günlük yaşamlarını sürdürüyor, çalışıyor, spor yapıyor hatta boş zamanlarında film izleyip kitap okuma imkanı bulabiliyorlar. Mesaileri süresince her şey uzay ile alakalı fakat sonrası onlara kalıyor diyebiliriz.

3- Enerji ihtiyacı nereden karşılanıyor?

Uluslararası istasyon bu büyük cüsseyi kapsamlı bir şekilde çalıştırabilmek, yörüngede tutabilmek, aydınlatma, barınma, oksijen gibi birçok ihtiyacı karşılayabilmek için fazlasıyla enerjiye ihtiyaç duyuyor. İstasyon, bir binanın çatısından daha büyük olan sekiz güneş paneli ile elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

4- Uluslararası uzay istasyonu dünyadan görülüyor mu?

Havanın açık olduğu bir günde, ışık kirliliğinin fazla olmadığı bir yerde eğer yeterince şanslıysanız ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun ışıklarını çıplak gözle görebilirsiniz. Ayrıca internette yapacağınız ufak bir araştırma ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun anlık olarak dünyanın hangi konumundan görünebileceğini de öğrenebilirsiniz.

Peki siz hiç Uluslararası Uzay İstasyonu’nu gözlemlediniz mi? Uzay aracı ve uzay yolculuğu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Bu Haberler de Size Faydalı Olabilir!

  • Uzay Yolculuğu Yapan İnsanlara Olan Tuhaf Şeyler!” haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “İlk Uzay Yolculuğu Hakkındaki 5 Gerçek! haberimizi okumak için buraya tıklayın.
  • “NASA’nın Milyon Dolarlık Uzay Tuvaleti! haberimizi okumak için buraya tıklayın.

Bu yazıyı paylaşmak isterseniz yazının sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı