Uluslararası Ödül Alan İlk Türk Filmi

Türk sineması bu zamana kadar birçok başarılı yapıma imza attı. Peki, Türk sinemasını uluslararası arenada duyuran ilk ödüllü Türk filmi hangisi?

Ülkemize uluslararası alanda ödül getiren ilk Türk filmi; 1963 yapımı olan Susuz Yaz’dır. Bu film, birçok sansasyon ile dolu. Filmin konusu, yayınlanması gibi çok fazla sükse yaratan detaylar söz konusu.

Yönetmenliğini Metin Erksan’ın üstlendiği 1963 yapımı filmin başrollerinde; Erol Taş, Hülya Koçyiğit ve Ulvi Doğan yer almakta. Susuz Yaz filminin öyküsü Necati Cumalı’ya, senaryosu ise filmin yönetmenliğini üstlenen Metin Erksan’a aittir.

Filmde susuzluk ile kadınsızlık teması harmanlanmış, toprağın suya olan ihtiyacı, suyun asiliği ile gösterilmiştir. Necati Cumalı’nın avukatlık yaptığı dönemlerdeki gözlemlerinden derlediği bu film, Çiftçi Osman’ın (Erol Taş) bencilliğini anlatılırken suya ihtiyacı olan diğer köylülerin de muhtaç ve çaresizlikleri anlatılmaktadır. Bu bencillik sonucu Osman’ın köylüleri karşısına alması ve bu çatışma sonucunda hapse düşen kardeşi Hasan’ın (Ulvi Doğan) karısı Bahar’a (Hülya Koçyiğit) göz koyar ve tıpkı suya tek başına sahip olmak istediği gibi Bahar’a da sahip olmak ister.

Ne yazık ki filmin ilk gösterimi sansür engelinden dolayı ülkemizde yapılamıyor. Bu nedenle 1964 yılında Berlin Film Festivali’nde gösterimi yapıldı. Bu sayede film festivalin büyük ödülü olan Altın Ayı’yı kazanmıştır.

Filmin Sansasyon Dolu Yayınlanma Öyküsü

Sansür kurulu tarafından filmin gösterimine izin verilmemesi ile birlikte film yayınlanmıyor. Bu esnada yönetmen Metin Erksan ve yapımcı aynı zamanda da başrol oyuncularından olan Ulvi Doğan’ın arasındaki çatışmalar bitmiyor.

Film dünyasına büyük bir heves ile giren asıl mesleği tekstilcilik ve stilistlik olan Ulvi Doğan, filmin yayınlanmamasını kabullenmeyip yapımı Avrupa’ya kaçırıyor ve aralarındaki çatışmadan ötürü yönetmen Metin Erksan’ın ismini afişten siliyor. Berlin Film Festivali’nde Susuz Yaz’ı yarışmaya sokarak filme uluslararası bir başarı kazandırmıştır. Aynı zamanda uluslararası ödüllü ilk Türk filmi olarak da ülkemizdeki itibarını geri kazanıyor.

Kadınsızlığın, köylülere yapılan haksızlığın ve adaletsizliğin bu denli ince işlendiği bu öykü her ne kadar izlerken sizi rahatsız etse de sorgulanması gereken birçok detay barındırmakta. Özet ile Susuz Yaz, izlenmesi ve değer verilmesi gereken Türk yapımlarından biri.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Gelmiş Geçmiş En Çok İzlenen 10 Türk Filmi!” okumak için buraya tıklayın.
“Netflix’de İzleyebileceğiniz 10 Türk Filmi!” okumak için buraya tıklayın
“Netflix’te İzleyebileceğiniz 10 Türk Dizisi!” okumak için buraya tıklayın.

“Uluslararası Ödül Alan İlk Türk Filmi” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı