Ülkeler Sosyal Medya Devlerine Müdahale Mi Ediyor? - Moblobi.com
Yaşam

Ülkeler Sosyal Medya Devlerine Müdahale Mi Ediyor?


Her ülke teknoloji devlerine ve sosyal medya platformlarına farklı yaklaşımlarda bulunuyor. Ülkeler bu yaklaşımlarına göre sosyal medya platformlarına veya internetdünyasının devlerine uyarıda bulunduklarında ise şirketlerde bu duruma tepkisiz kalmıyorlar. İşte detaylar…

Ülkeler sosyal medya ve internet devlerine neden müdahale ediyorlar?

Son dönemde Rusyageçekleşen seçimi öncesinde, Facebookve Google’ı sert bir dille uyarmıştı. RusyaFederal Radyo ve Televizyon Denetim Kurulu sosyal medya ağlarını şehir meclisi seçimleri süresince siyasi herhangi bir reklam yayımlamamak konusunda uyarıda bulunmuştu. Bu uyarılara Facebookve Google herhangi bir cevap vermese de dikkate aldıkları düşünülüyor.

Facebookve Google da diğer internetplatformları gibi sıkı yönergelerle çalışıyor. Dünyadaki pek çok ülke de internet platformlarını yönetim sistemlerine uygun kurallarla çalıştırmasını sağlıyor. Bazı ülkeler içinse internetsitelerinde yayınlanan haberler belli parametreler ve yönergeler doğrultusunda ortaya çıkıyor.

Örneğin yakın zamanda RusyaFederal Radyo ve Televizyon Denetim Kurulu, Facebookve Google’ı gerçekleşen  seçimler için uyardı. Denetim kurulunun yapmış olduğu açıklamada seçimlere ilişkin Google veya Facebook üzerinden ve hatta  Google’ın bünyesinde olan Youtube ile Facebook’un sahip olduğu Instagram’da dahil olmak üzere uyarılarda bulunmuştu.

Rusyahükümeti şirketlerin uyarıya uymaması halinde bunu hükümetin iç işlerine karışmak ve seçimlere müdahalede bulunmak olarak değerlendireceğini de bildirmişti. Seçimlere adaylığını koyan bağımsız adayların seçimlerden çekilmesi üzerine vatandaşlar bu durumu protesto etti ve yüzlerce vatandaş gözaltına alındı. Hükümetin Google ve Facebook’a bu uyarıda bulunmamasının sebebi ise örgütlenmeleri önlemek ve protestoları durdurmak için olduğu düşünülüyor.

Peki ülkelerin sosyal medya ve internet devlerine müdahale etmeleri konusunda halkın görüşü ne? Bu durum nelere sebep olabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı