Türkiye'nin En Girişimci Üniversiteleri Açıklandı! - Moblobi.com
Yaşam

Türkiye’nin En Girişimci Üniversiteleri Açıklandı!


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi 2017” sonuçlarını açıkladı. 227 kurumun katkı sağladığı, 50’nin üzerinde öğretim üyesi olan 157 üniversitenin hesaplamaya dahil edildiği araştırmada bilimsel ve teknolojik araştırma yetkinliği, fikri mülkiyet havuzu, iş birliği ve etkileşim, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü ile ekonomik katkı ve ticarileşme boyutları altında 23 gösterge dikkate alındı. Endeks sonuçlarını TÜBİTAK hazırladı. Çalışmanın aynı zamanda girişim ve yenilik alanında, toplumsal farkındalık oluşmasına katkıda bulunması amaçlanıyor.

Bakan Özlü, “girişimci üniversite” kavramının, bütün üniversitelerde parola olarak benimsenmesi gerektiğini belirtti. Kendi insan kaynağımızla yüksek teknoloji üretileceğini ve üniversitelerimizi, dünya çapında bilim yapılan, teknoloji üretilen merkezler haline getirileceğini paylaştı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, ilk 50’ye girmek için üniversitelerin verimli bir çalışma sürdürdüklerini; ortalama puanlarının 2012’ye göre 2017 yılında yüzde 24 arttığını paylaştı. Fikri mülkiyet havuzunda yüzde 37, iş birliği ve etkileşimde yüzde 22, girişimcilik ve yenilikçilik kültürü boyutlarında yüzde 49’luk artış görüldüğünü de bildirdi.

İşte Türkiye’nin 2017 Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi:

  1. Sabancı Üniversitesi
  2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  3. Gebze Teknik Üniversitesi
  4. İstanbul Teknik Üniversitesi
  5. Boğaziçi Üniversitesi
  6. İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  7. Koç Üniversitesi
  8. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  9. Özyeğin Üniversitesi
  10. Yıldız Teknik Üniversitesi
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı