Beyin Hücrelerini Öldüren Eğlence: Televizyon İzlemek

Televizyon İzlemek üzerinde durulması gereken bir konu. Bugün geldiğimiz noktada evinde televizyon olmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Bundan tam seksen yedi yıl önce televizyon icat edildi. Televizyon olmasaydı hayatımız nasıl olurdu? İnsanlar nasıl yaşardı? Bu hep merak konusu.

Televizyonun icadından sonra hepimiz birer televizyon izlemek sevdalısı olduk hayatlarımızı o cam ekrana göre şekillendirdik. Kimimiz ise bilinçli davranarak hiç televizyon kullanmamayı tercih ettik. Televizyon ilk ortaya çıktığı yıllarda işçi sınıfının eğlencesi olarak görülmüş ve “aptal kutusu “olarak nitelendirilmiştir.

Hayatımıza birçok teknolojik cihaz girmiş ama hiçbiri televizyon kadar çok sevilmemiştir. Olup bitenlerden en kısa süre içerisinde haber alabildiğimiz bir eğlence haline geldi.

En başta sağlığımızı etkileyen bu bağlılık sosyal, kültürel, ekonomik, politik şartlarımıza da büyük bir darbe vurmaktadır. Özellikle çocuklarda televizyon bağımlılığı tehlikeli boyutlara gelebilmektedir.

Bir örnek üzerinden durumu açıklamaya çalışacağım: Türkiye’de pokemon adlı çizgi filmin yayınlandığı zamanlar kendisini pokemon sanıp balkondan atlayan çocuğu düşünürsek durumun vahametini anlamamız pek zor olmamalı. Saatlerce oturup televizyon izlemek bizim deyimimizle tembel bir beyin yaratır.

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı