Telefona Bakarak Yürüyenler Ayrı Yoldan Gidecek! - Moblobi.com
Yaşam

Telefona Bakarak Yürüyenler Ayrı Yoldan Gidecek!


Yolda yürüdüğümüz zamanlarda özellikle bireylerin kafalarını neredeyse telefonlardan hiç kaldırmadıklarını görüyoruz. Her ne kadar inkar etsek de telefonlarımızdan bir saniye bile ayrılmıyoruz. Telefon bağımlısı olan dikkatsiz yayalar için mobil zombiler ifadesi kullanıldığını duymuşsunuzdur. Bu mobil zombileri etrafımızda görmeye çok alıştık hatta bazen biz de onlardan biri oluyoruz.

Haliyle mobil zombilerin gözü sürekli telefonda olunca yürümek de oldukça zor hale geliyor. Karşıdan gelen kişiyi, yanınızdan gelenleri farketmiyor bazen minik kazalara uğruyor bazen de insanlardan büyük tepkiler alabiliyorsunuz. İşte bu mobil zombilerin yani telefonlardan gözlerini ayırmadan yürüyen insanların, diğer insanlara çarpmaması, onları rahatsız etmemesi ve bir kaza yaşanmaması için onlara özel bir yoltasarlanmış. İşte detaylar…

Geçtiğimiz zamanlarda Çin ve Belçika gibi ülkelerin bazı yerleşkelerinde ismi bizim için biraz komik ve eğlenceli gelse de bu mobil zombiler için özel yollar yapıldığını görüyoruz. Telefonbağımlılığı topluluğunu oluşturan yayalar için ise bu kez benzer ve hemen hemen aynı olan bir yolLitvanya‘nın başkenti olan Vilnius’ta yapıldı. Bu yolu diğerlerinden ayıran bazı özellikler de var.

Bu yol300 metre gibi bir uzunlukta. Yolda bulunan belirli çizgiler yayaların telefonlarına baktıkları sırada, gidecekleri yönü görmelerine imkan sağlayacak şekilde yapılmış. Yani telefona dalıp yeri ve yönü şaşırmanızı engelliyor. Aslında bir nevi telefonlarına bakarak yürüyen bu kişilerin pusulası niteliğinde oluyor.

Yolda yürürkentelefonarından kafalarını kaldırmayan yayalar için kendilerini risk ve tehlikeye atmaları bu yolsayesinde engellenmiş oluyor. Bu proje kentte bazı yazılım konularını da kapsayarak ilerde çok daha yararlı bir proje olacağı konusunda görüşler paylaşılıyor.

Akıllı telefonlar yüzünden kazalar da meydana geliyor. Peki bu kazaları önlemek için artık hangi ilginç kural uygulanmaya başlandı? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı