Teknolojiyi Reddeden Toplum: Amişler!

21 yüzyılda teknolojiyi reddederek orta çağın yaşam tarzını benimsemiş bir toplum var.  Bugün size işte bu teknolojiyi reddeden toplum olan Amişler topluluğunun nasıl bir yaşam tarzı benimsediklerinden bahsedeceğim.

Amişler neden teknolojiden uzak bir toplum kurmuşlar?

Amişler topluluğu 18.ve 19. yy’da  Avrupa’dan Amerika’ ya göç etmiş dışa kapalı bir toplum. Amişler internet, telefon, televizyon otomobil ve hatta elektriğin bile olmadığı bir toplum yaratarak farklı bir sistem üzerinden hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu yaşam tarzını benimsemelerinin nedenini ise savaş karşıtı ve daha sade bir hayat yaşama isteği olduğunu söylüyorlar.

Ataerkil bir toplum yapısına sahip olan Amişler topluluğunda erkekler tarım ve marangozluk yaparken kadınlar ise ev işleri ve çocuk bakımıyla ilgileniyorlar. Çocuklar 8 yıl eğitim aldıktan sonra okuldan alınarak evde eğitim görüyorlar. Amişlerin zorunlu eğitim yasasını ihlal ettiği ile ilgili verilen Wisconsin v. Yoder  kararında Amiş dininin yaşam tarzının, zorunlu görülen eğitim sistemiyle çatıştığı ve dini özgürlüğün kısıtlanmaması gerekçe göstererek Amişlerin 8.sınıftan sonraki zorunlu eğitim yasasının uygulanmamasına karar verilmiş.

Peki teknoloji bu kadar hayatımızın içindeyken Amişler nasıl bundan uzak bir yaşam sürdürebiliyorlar, bir bakalım…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN?

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Gülsüm Kutlu

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı