Yoksa İnsan Varlığının Son Noktası Mı: Teknolojik Tekillik! - Moblobi.com
Yaşam

Yoksa İnsan Varlığının Son Noktası Mı: Teknolojik Tekillik!


Ölen insan avatarları mı, beynimizin internete aktarımı mı yoksa robotlarla dostça yaşam mı? Nedir bu teknolojik tekillik ve sonuçları… Teknolojik tekillik ütopya mı gerçek mi?

İnsanlık var olduğundan beri sürekli gelişen bir döngü içinde varlığını devam ettirdi. Bu gelişim bazen insanlığı ileriye götürecek adımlarken bazen de silahın, nükleer enerjinin, atom bombasının keşfi gibi kötü sonuçlar da meydana getirdi. Bugün size insanlığın varacağı son nokta olduğu öne sürülen teknolojik tekillikten bahsedeceğim. Teknolojik tekillik bizi kötü bir sona mı yoksa daha iyi bir geleceğe mi götürecek?

Teknolojik tekillik kavramı ilk olarak matematikçi ve bilim kurgu yazarı Vernor Vinge tarafından kullanıldı. Teknolojik tekillik insanların insandan daha zeki makineler üretmesi ile başlayacak. Bu sürecin insanlık için bir dönüm noktası olacağı ifade ediliyor. Fütürist Ray Kurzweil’e göre bu süreç 2045 yılında başlamış olacak. Bu süreçten sonra Ray Kurzweil hastalıkların ortadan kalkacağını ve sonsuz yaşama erişebileceğimizi iddia ediyor.

Teknolojik tekillik ile ilgili görüşler içerisinde, insanlık tarihini etkileyecek bazı felaket senaryoları ve hatta ölen insanların avatarları da var… Peki yapılan bu öngörüler neler? 

DEVAMI 2’YE TIKLAYIN:

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı