Yoksa İnsan Varlığının Son Noktası Mı: Teknolojik Tekillik!

Ölen insan avatarları mı, beynimizin internete aktarımı mı yoksa robotlarla dostça yaşam mı? Nedir bu teknolojik tekillik ve sonuçları… Teknolojik tekillik ütopya mı gerçek mi?

İnsanlık var olduğundan beri sürekli gelişen bir döngü içinde varlığını devam ettirdi. Bu gelişim bazen insanlığı ileriye götürecek adımlarken bazen de silahın, nükleer enerjinin, atom bombasının keşfi gibi kötü sonuçlar da meydana getirdi. Bugün size insanlığın varacağı son nokta olduğu öne sürülen teknolojik tekillikten bahsedeceğim. Teknolojik tekillik bizi kötü bir sona mı yoksa daha iyi bir geleceğe mi götürecek?

Teknolojik tekillik kavramı ilk olarak matematikçi ve bilim kurgu yazarı Vernor Vinge tarafından kullanıldı. Teknolojik tekillik insanların insandan daha zeki makineler üretmesi ile başlayacak. Bu sürecin insanlık için bir dönüm noktası olacağı ifade ediliyor. Fütürist Ray Kurzweil’e göre bu süreç 2045 yılında başlamış olacak. Bu süreçten sonra Ray Kurzweil hastalıkların ortadan kalkacağını ve sonsuz yaşama erişebileceğimizi iddia ediyor.

Teknolojik tekillik ile ilgili görüşler içerisinde, insanlık tarihini etkileyecek bazı felaket senaryoları ve hatta ölen insanların avatarları da var… Peki yapılan bu öngörüler neler? 

DEVAMI 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Gülsüm Kutlu

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı