Teknoloji ve Girişimcilik Dünyasında Kadınların Durumu Ne?

Teknoloji sektörü hızla gelişiyor. Özellikle erkek egemen olan bu sektörde kadının rölü sıklıkla tartışılıyor. Moblobi.com olarak yaptığımız röportajlarda ve etkinliklerde de bu konuyu yazılım ve teknoloji dünyasının liderleri ile sıklıkla tartışıyoruz. Son dönemde ise sektöre kadın ilgisinde artış olduğuna dair mutlu eden haberler de alıyoruz, bu ilginin sayısal olarak ilerleyen dönemde sektöre yansıyacağını da umuyoruz. Bunun dışında yine Moblobi.com olarak geçtiğimiz günlerde medya destekçisi olduğumuz “Bilim ve Teknolojide Lider Kadınlar Zirvesi“nde sektörün başarılı kadın liderleriyle de röportajlar yaparak, ilham olacak hikayelerini paylaşmıştık.

Kadınların teknoloji dünyasındaki ve girişimcilikteki yerini içeren araştırmalar da sıklıkla yayınlanıyor. Bunlardan ABD ve dünya genelindeki verileri içeren araştırmayı ve Türkiye’deki sayısal verileri aşağıda sizler için derledik.

Evia Events’in pek çok kaynaktan derleyerek oluşturduğu “teknoloji dünyasında kadınlar” araştırması yayınlandı. Araştırma, başta ABD’de ve tüm dünyada teknoloji sektöründeki ilerlemede kadınların hangi durumda ve hangi pozisyonda olduğunu ve yaşadığı zorlukları gösteriyor.  İşte araştırmadan birkaç önemli veri:

  • Araştırmaya göre, kadınlar ABD işgücünün yarısından fazlasını oluşturuyor. Ancak teknoloji işlerinin % 20’sinden daha azını oluşturuyor. Dünya genelinde teknoloji endüstrisinin genişliyor, ancak kadınlar için fırsatlar azalıyor. Kadınlar artık 1980’lerde yaptıkları bilgisayar bilimleri işlerinden daha az pay alıyorlar.
  • ABD’de yapılan araştırmada ABD’de teknoloji işi incelenmiş. 2016’daki teknik pozisyonlardaki işsizliğin, ulusal ortalamadan önemli ölçüde düşük olduğu gözlemlenmiş. Ulusal ortalama yüzde 4.9 iken; bilgisayar bilimleri ve mühendislik yüzde 2.5 olarak gerçekleşmiş. Nisan 2017’de ise, teknikte 627.000 doldurulmamış pozisyon bulunmuş.
  • Kadınların global iş yerlerinin % 38’ini dolduruyor. Sektör ortalamasına kıyasla bu oran % 30… Kadınlar genel teknoloji pozisyonlarının ise % 27’sini dolduruyor. Endüstri ortalamasına kıyasla bu oran yüzde 15…
  • Teknoloji işleri özellikle; yazılım, siber güvenlik ve bulut bilişim alanında gelişmeye devam ediyor. 2016 yılında, teknoloji işçileri yıllık ortalama 108.900 dolar maaş almış ve ulusal ortalamaya göre 53.040 dolara ulaştı.

Türkiyede de durum nasıl şimdi biraz da buna yönelik birkaç veriyi sizinle paylaşalım:

  • Türkiye’de kadın çalışanların oranı giderek yükselmesine karşın, kadın istihdamının en fazla hizmet sektöründe olduğu TUİK 2017 raporunda da yayınlandı.
  • Crunchbase‘in 2017 Nisan ayında yayınladığı rapora göre tüm dünyada startup ekosisteminde kadın girişimcilerin oranı %17 civarında. Türkiye’de startups.watch verilerine göre ise girişim ekosisteminde kadın girişimcilerin oranı %15 civarında, ortalamanın biraz altında.
  • Yine startups.watch verilerine göre yatırım adedi olarak ise, 2017 yılında Türkiye’de yatırım alan 71 girişimin 15’i kadın ve toplam yatırım miktarının %15’ini kadın girişimciler tarafından alınmış.
  • Kadın girişimcilere yönelik çeşitli organizasyonlar aktif olarak çalışmalarını sürdürerek bu oranı arttırmaya çalışıyorlar; dernekte bu konuda çeşitli teşvikler göstererek; kadınların işgücüne katılması yönünde pozitif ayrımcılığı destekleyici faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkemizde kadınların teknolojiden yeterince yararlanması ve kadınların teknoloji okur yazarlığına yönelik pek çok çalışma da yapılıyor.


Tüm dünya genelinde kadınların iş gücüne daha fazla katılması ve kadın girişimciliğin desteklenmesine yönelik çeşitli faaliyetler yapılıyor. Bu konuda bilincin arttırlmasına yönelik olarak, şu mesajlar verilmeye çalışılıyor: Kadınların işe alınma ve tutulmalarına yatırım yapın; kadın liderlik gelişimini destekleyin; ofiste geçirilen zamandan ziyade sonuçlara odaklanan politikalar oluşturun; esnek çalışma politikaları ve kariyer desteği sunun; kadının kendi işini kurması ve ülke ekonomisine katılımını arttırıcı destekler sunun gibi pek çok mesaj veriliyor. Birçok ulusal girişim ve kar amacı gütmeyen kuruluş, teknoloji dünyasında kadınları teşvik etmek ve desteklemek için çalışıyor.

Kilometre taşları yerine getirildi, ancak işgücüne katılmayı bekleyen kadın sayısı halen çok sayıda… İlerleyen dönemde daha fazla kadının başarı hikayesini duymayı ümit ediyoruz.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı