Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ne İster? - Moblobi.com
Yaşam

Teknoloji Sektöründe Kadınlar Ne İster?


Yapılan bir araştırma sonrasında,kadınların teknoloji gibi alanlara daha az yöneldiğini ve teknolojisektöründe çalışan kadınların sıklıkla işten ayrıldıkları açığa çıktı.

Günümüz teknolojidünyasında sizinde bildiğiniz üzere en popüler ve gelecek vadeden meslekler arasında kodlama dili, yazılım gibi içinde bilgisayarı barındıran bilimleri işaret ediyor. Hızla gelişen teknoloji ise beraberinde dev teknoloji şirketlerini ve alanında uzmanlaşmış genç zihinlere yer veriyor. Örneğin; dizi ve filmlerde veya gerçek hayatta kodlama veya yazılım tabanlı çalışmaların bahsi geçtiğinde insanların kafalarında genellikle erkek bir profil ortaya çıkıyor.

Elbette ki bu durumdan ve sektörün sadece erkeklerle anılmasından pek fazla hoşlanmayan dev şirketler kadınların da bu alanlara yönelmelerini ve bu alanlarda yetenek sahibi olmalarını sağlayabilmek için hummalı bir çalışma içerisine giriyorlar. Peki ya istatistikler ne diyor?

Teknoloji şirketlerinde çalışan kadınların sayısı erkeklerle kıyasladığımız zaman oldukça az bir sayıda. Tabi bunlara işten ayrılan kadınları eklemiyoruz bile.

Uluslararası düzeyde bir iş bulma şirketi olan Indeed, sektörde var olan 1000 kadın üzerinden bir anket oluşturmuş. Katılan kişilere işlerine devam etmeleri için şirketlerinde ne gibi farklılıklar olması gerektiği ve deneyimleri gibi konularda birkaç soru yöneltilmiş.

Araştırma verilerine göre kadınların, aynı pozisyonda bulunan erkek meslektaşlarına göre daha çabuk ve sıklıkla işten ayrılmalarının asıl sebebinin; kariyerlerinde yükselememe engeli olduğu ortaya çıkmış. Yine ankete katılanların büyük bir çoğunluğu erkek çalışanlara bu alanda öncelik verildiği,ve genellikle erkek çalışanlarının tercih edildiği ifade etmiş.

Diğer önemli bir konuda kadınlara verilen ücretlerdeki farklar… Teknolojiyi baza alan şirketlerde kazançların daha yüksek olmasına rağmen aynı pozisyonda iş yapan kadınlar, erkek maaşlarına göre daha düşük ücretler alıyorlar.

Peki bu durumda şirketler ne düşünüyor? Kadınlar sektörde erkeklerden farklı ücretler mi alıyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı