Teknoloji Molası Verin: Doğa Sizi Çağırıyor

Teknoloji gerçekçi, teknoloji bir gerçek… Ama sğaçlar, çiçekler, rengarenk doğa manzaraları bu yapılan tasvir, hepimizin dışarıya çıktığımız zaman gördüğümüz manzarayı bize çağrıştırmıyor. Bu artık telefon ve bilgisayar ekranlarımızın ekran koruyucularına ait bir manzara. Doğa şehrin beton yığınına bıraktığı binaların arkasında kaldı. Çevremiz inşaat, yol çalışmaları ve trafik gürültüleriyle çepeçevre sarılmış durumda. Peki bu çevre bizi nasıl etkiliyor? Bu günlük hayat karmaşasına son vermenin yolu doğayla iç içe yaşamaktan mı geçiyor?

Günümüz problemleri…

Günümüz problemlerinden olan bu çevre sorunları ve düzensiz kentleşme ortamı, estetik olmayan yaşam alanları sunuyor. Doğadan ve yeşilden uzak olmak stresli bir yaşamı beraberinde getiriyor. Çünkü doğayı yok eden bu düzen algılarımızda yoğun bir alan kaplayarak yorgun hissetmemize neden oluyor.

Doğayı yok eden bu karmaşık düzen insanları artık hiçbir şeye tahammül edemeyen bireyler haline getiriyor. Özellikle gençler sosyalleşme adı altında zamanlarının çoğunu kapalı mekanlarda harcıyorlar. Sizce de artık teknoloji den uzaklaşmanın vakti gelmedi mi? Bilgisayar başından kalkıp sosyal medyaya ve online mecralardaki oyunlar için bir “doğa molası” verebiliriz. Yapılan araştırmalar doğrultusunda ormana yakın yerlerde yaşamanın beyinde olumlu etki yaratıp stres oluşumunda engelleyici bir etkiye sahip olduğu gösteriliyor.

Peki çok alıştığımız bu teknoloji ye mola vermek bize neler kazandıracak ve gerçekte bu kadar yoğu kullanmak bize neler kaybettiriyor?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı