Teknoloji Kuşak Farkı Ailelerde Ara Bozuyor!

Teknoloji artık hepimizin yaşam tarzını değiştirdi. Bu değişim bedeli bizler için elbette ki yalnızca maddi değil. Yapılan araştırmalar yetişkinlerin hatta 55 yaş üzerindeki büyük bir kesimin günlük teknolojik sorunlarla başa çıkamadıkları gösteriyor. Bu gibi durumlarda gençlerden istedikleri destek ise aile içerisinde sorun oluşturmaya başlamış durumda.

Büyüklerin teknoloji ile ilgili sorunları küçükleri yıldırıyor!

Kaspersky Lab tarafından yapılan bir araştırmaya göre gençler yetişkinlerin teknoloji ile ilgili sorularına ve sorunlarına giderek daha fazla maruz kalmaya başladılar. Bu durum ise aile içerisinde bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Gençler aile büyüklerinin kendilerine sürekli yönelttiği ve çözemediği teknoloji ile ilgili sorunlarından bezmiş durumdalar.

Teknolojinin yaşam tarzlarımızda büyük bir değişiklik yapmasının ardından; teknolojiye sonradan adapte olmak zorunda kalan yetişkinler günlük hayatlarında sorunlar yaşamaya başladılar. Kaspersky Lab’ın araştırmasına göre  yaş üzerinde bulunanların üçte birinden fazlası (%35) çocuklarından veya gençlerden destek almadan günlük teknolojik sorunlarıyla başa çıkamıyorlar. Bu durum ise yetişkinleri, teknoloji ile ilgili yaşadıkları her türlü sorunlarda teknik destek almak için aile de bulunan gençlere başvurmaya yönlendiriyor.

Gençler ise yeni çağın üzerlerine getirdiği farklı sorumluluklar sebebiyle kimi zaman aile büyüklerinin bu sorunlarına vakit ayıramıyor; kimi zaman da sık tekrarlanan bu sorunlar sebebiyle sıkılıp, bunalıyor. Araştırmaya göre 1980 ve 2000 yılları arasında doğmuş olan kişilerin yarısından fazlası (%55) yaşı daha büyük olan akrabalarına teknik destek vermek zorunda olduklarını hissediyorlar.  Yine aynı yaş grubunun dörtte biri (%25) ise teknoloji sorunlarıyla ilgili yardım isteyeceğini düşündüğü yakın akrabalarından özellikle kaçtıklarını da itiraf ediyorlar. Bu durum karşısında yetişkinlerin tavrı ise genellikle hediye ile onları ikna etmek yönünde oluyor. Yetişkinlerin yaklaşık %15’i ailedeki gençlerden yardım alabilmek adına onlara para ya da hediye verdikleri ifade ediyorlar.

Gençler yetişkinlere teknoloji ürünleri almaktan kaçınıyor!

Çağ değişti ve elbette ki bu çağı şu anda yaşamakta olan herkes teknoloji ile büyümedi. Dolayısıyla elbette ki yaşı ilerleyen kişilerin, teknoloji ile büyümüş olan gençler gibi rahat olabilmeleri veya karşılaştıkları sorunlara çözüm getirebilmeleri mümkün değil. Ancak elbette ki bu ayrım gözetilmeksizin teknolojiyle ilgili fırsatlardan bu çağı yaşayan herkes faydalanmalı. Bu konuda da doğru bilgi oldukça önem taşıyor. Doğru bilgiye sahip olan kullanıcıların yaşları her ne olursa olsun yaşadıkları teknolojik sorunlara daha kolay çözüm üretebilirler, internette güvenle ve rahatça dolaşabilirler ve hatta gelecekte karşılaşabileceklerine yönelik de daha hazır hale gelebilirler.

Gençlere teknik destek almak amacıyla ihtiyaç duymak ve çok bel bağlamak aile ilişkilerini hatta hediye alma alışkanlıklarını daha etkiler oldu denilebilir. Çünkü araştırmaya göre gençlerin üçte birine yakını (%30) yaşı büyük olan aile bireylerine teknolojik hediyeler almak istemiyorlar. Çünkü aldıkları bu cihazları kendilerinin kurması gerektiğini, hatta aile büyüklerinin yaşayacakları sorunda yine onları arayacağını biliyorlar.

Peki yetişkinler neden korkuyorlar? Bu değişim yetişkinlere neden zor geliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı