Waymo, Uber ve Otto’ya Dava Açıyor! - Moblobi.com
Yaşam

Waymo, Uber ve Otto’ya Dava Açıyor!


Google’ın sürücüsüz otomobil şirketi Waymo, Uber ve Uber’in ortağı olduğu Otto’ya dava açıyor.

Google, sürücüsüz araçlar konusundaki çalışmalarını Waymo isimli ayrı bir şirketin altında sürdürüyordu. Waymo içeriden bilgi çalındığı iddiası ile Uber ve Uber’in ortağı olduğu Otto’ya dava açtı.

Davanın il adımını Otto’nun kurucusu Anthony Levandowski atmış. Eski bir Google çalışanı şu an Uber’in üst düzey yönetici olan Levandowski, kendi şirketini kurma döneminden önce Google’dan 14 bin dokümanı çalmakla suçlanıyor. Waymo’ya göre belgeler içinde devre şemaları ve radar a ilave olarak LIDAR teknolojileri ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Waymo, Levandowski’yi suçlamalarını Medium’da yayınlanan bir makale ile de duyurdu. Makaled Levandowski’nin şirketten ayrılışından altı hafta önce 14 bin çok gizli tasarım dokümanını indirdiği iddia ediliyor. Bu işlemde kullanılan bilgisayarın da şirkete ait olduğu söylenirken, Levandowski’nin 9.7 GB büyüklüğündeki belgeleri harici bir diske yükledikten sonra notebook’una format attığı ve delilleri yok etmeye çalıştığı iddia edildi.

Yazıda ayrıca başka eski Google çalışanlarının da bu tür girişimler sonrası Otto’da çalışmaya başladığı eklendi.

Waymo ise bu durumu LIDAR bileşen tedarikçileri tarafından yollanan bir e-posta ile öğrendi. Adı geçen e-postadaki çizimlerin Waymo’nun tasarımına olan benzerliği, şirketi şüphendirdi.

Şirket, mahkemeden Uber ve Otto’nun otonom sürüş teknolojilerinin kullanımının yasaklanmasını talep etti. Waymo çalındığı iddia edilen tasarımların geri verilmesini istiyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı